Зарплата в “конверті”-майбутнє без пенсії!
02 Лютого 2016 р.
Заробітна плата — одна з головних економічних категорій, що поєднує інтереси працівників, роботодавців, держави і безпосередньо впливає на рівень життя населення. На жаль, доволі часто нині доводиться зустрічатися з таким негативним явищем, як виплата зароблених коштів в “конверті”.
Працівники та роботодавці повинні розуміти — нелегальне працевлаштування шкодить усій економіці держави. Працівники, отримуючи заробітну плату в “конвертах” і не здобуваючи трудовий стаж, позбавляють себе соціальних гарантій, таких як виплата лікарняних чи відпускних і взагалі можуть залишитися без пенсії. В майбутньому ці люди можуть втратити право на призначення трудової пенсій, або це приведе до значного зменшення її розміру.
Щоб мати гідну старість необхідно розуміти, від чого залежить розмір пенсій та як працює пенсійна система.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Стаття 24 цього Закону визначає, що страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Мінімальний страховий внесок визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та підлягає сплаті щомісяця (стаття 1 ЗУ №2464 “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”).
Тому основною умовою призначення пенсій є саме наявність певного страхового стажу людини (станом на сьогодні —це не менше 15 років страхового стажу), упродовж якого роботодавець (або людина особисто) щомісяця сплачував єдиний внесок, не менше, ніж мінімальний страховий внесок (станом на 01.01.2016 року щомісячна мінімальна сплата єдиного внеску повинна складати 1378грн.*22%= 303,16 грн.).
Тому ми хочемо привернути увагу всіх працівників, всіх людей, які сьогодні працюють до того, аби легалізувати трудові відносини і отримувати заробітну плату належним чином зі сплатою єдиного внеску.
Наголошуємо, що офіційна заробітна плата є гарантією отримання соціальних виплат, а в майбутньому - гідної пенсії.
Заступник начальника управління М.Стецюк