Могилів-Подільська районна державна (військова) адміністрація
офіційний сайт
02 Грудня 2024 р.
Герб України Прапор України Режим високої контрастності

Всесвітній дня здоров'я у 2016 році - "Переможемо діабет"!

12 Квітня 2016 р.

Щорічно, на початку квітня, за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в усіх країнах світу відзначається Всесвітній день здоров’я. Тема Всесвітнього дня здоров'я 2016 року - "Переможемо діабет"!

Епідемія діабету нестримно наростає у багатьох країнах, причому особливо різке зростання документоване в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. За оцінками експертів Міжнародної діабетичної федерації (IDF), кількість людей, що страждають ЦД, вже досягло 415 млн. При цьому зростання захворюваності на діабет істотно випереджає прогнози експертів. Якщо ще 10 років тому передбачалося, що до 2025 року число осіб  з цукровим діабетом складе 330 млн., то в 2011 році цей показник перевищив 360 млн. До 2040 року очікується збільшення кількості хворих на ЦД до 642 млн. осіб, однак і цього разу прогнози експертів можуть виявитися занадто оптимістичними.

В Україні кількість хворих на цукровий діабет складає біля 1 млн. 300 тис. чол. Головною проблемою цукрового діабету в нашій країні є пізня діагностика та низький рівень обізнаності хворих. На жаль у багатьох випадках це захворювання діагностується на тому етапі, коли вже сформовані складні незворотні ускладнення. 

 У Вінницькій області захворюваність на цукровий діабет кожен рік зростає. Так, якщо у 2008 році кількість хворих становила 38 763чол., то у 2015 р. – 49 927 чол.

За даними 2015 року частка хворих на цукровий діабет серед усього населення області склала 3%, аналогічний показник і в цілому по Україні. Однак слід враховувати, що на кожен виявлений випадок ЦД припадає 3 невиявлених, тобто недіагностованих випадки захворювання.

Особливе занепокоєння викликає і те, що в геометричній прогресії зростає кількість дітей хворих на цукровий діабет, що стає не тільки медичною, але і медико-соціальною проблемою.

Діабет - серйозна загроза громадському здоров'ю. Але діабет можна лікувати і велику частину випадків захворювання можна запобігти. 

           За відсутності лікування, захворювання швидко прогресує. Воно супроводжується появою болю в кінцівках і виразок внаслідок ураження периферичних нервів і судин. Тяжкі ускладнення цукрового діабету - втрата зору внаслідок ураження судин сітківки ока, а також ураження ниркових клубочків з порушенням функцій нирок і розвитком ниркової недостатності.

При несвоєчасному лікуванні порушення обміну речовин посилюється, поступово накопичуються продукти неповного окислення жирів (кетонові тіла), підвищення їхньої концентрації в крові призводить до отруєння організму і розвитку кетоацидозу.

        Причиною виникнення діабету є порушення вуглеводного обміну в організмі: підшлункова залоза не здатна утворювати необхідну кількість інсуліну або виробляти інсулін потрібної якості.

Встановлено, що діабет надзвичайно різнорідне захворювання. Іноді він буває лише проявом основного захворювання. Це, так званий симптоматичний діабет, супутній. Наприклад, він може розвиватися внаслідок ураження інших ендокринних залоз: щитовидної, підшлункової, гіпофізу, надниркових залоз. Така форма діабету може бути викликана і прийомом деяких ліків. Як наслідок, при успішному лікуванні основного захворювання зникають і клінічні прояви цукрового діабету.

Однак при справжньому діабеті, тим більше I типу, єдиним способом лікування є постійне введення інсуліну протягом всього життя.

Загалом же діабет поділяється на два основних типи: інсулінозалежний (I тип), раніше званий юнацьким, і інсулінонезалежний (II тип), або діабет дорослих.

        Діабет I типу виникає частіше у людей у віці до 30 років, на нього страждають в середньому 10-15% від загального числа хворих.

       На діабет II типу страждає переважна більшість хворих (близько 85%). Причому з загального числа хворих приблизно 15% мають нормальну вагу, інші мають ожиріння. Іншими словами, надлишкова вага і діабет майже завжди йдуть поряд.

      Основні симптоми цукрового діабету:

 підвищений рівень цукру в крові;

 посилене утворення сечі;

 різка втрата ваги;

 сонливість;

 постійна сильна спрага;

 сухість шкіри та слизових оболонок;

 відчуття голоду;

 свербіж шкіри;

 нудота, блювання;

 біль у животі;

 запах ацетону з рота.

      Самопочуття погіршується, млявість, сонливість переходять до несвідомого стану, розвивається найважчий стан цукрового діабету - діабетична кетоацидотична кома.

Регулярно перевіряйте свій рівень цукру у крові, ЯКЩО:

 вам за 40;

 ви маєте зайву вагу;

 серед ваших родичів є хворі на діабет.

       Кожна людина повинна раз на рік робити аналіз крові "на цукор".

Нормальний рівень цукру у крові - не більше ніж 5,5 ммоль/л.

Враховуючи унікальність розвитку захворювання у кожної людини, правильне лікування може призначити саме лікар.

       Життя з діабетом має декілька основних елементів. Один з найголовніших - позитивний життєвий настрій.

      Дуже важливі регулярні відвідування лікаря ендокринолога. Терапія завжди повинна відповідати реальній потребі організму, показникам, отриманим під час вимірів цукру у крові, а також життєвим обставинам кожного діабетика. Для цього необхідно здійснювати регулярний щоденний контроль за рівнем цукру у крові за допомогою вимірювального приладу (глюкометра). Результати вимірювань потрібно регулярно записувати у щоденник діабетика, який дає інформацію про те, як організм реагує на певні події, чому зменшуються показники і що відбувається, коли вводиться більше або менше інсуліну, або змінюється доза цукрознижуючих пігулок. Дані відомості є дуже важливими для лікаря, вони допомагають зробити висновки щодо адекватності обраної інсулінотерапії і, таким чином, відрегулювати лікування. Лікар або скорегує дози інсуліну згідно відомостей зі щоденника, або взагалі змінить їх.

       Харчування при діабеті.

       При діабеті I типу особливих обмежень в їжі немає, але тільки за умови правильного підбору дози інсуліну. Доки ж доза не підібрана, краще взагалі утриматися від солінь, солодкої, гострої і жирної їжі. Зрозуміло, не слід забувати, що харчування при цьому типі діабету має бути збалансованим і здоровим.

       При діабеті II типу фахівці рекомендують виключити з їжі такі продукти:

 білий хліб, пиріжки та вареники;

 цукор, кондитерські вироби;

 солодкі газовані напої і солодкі соки;

 сало, свинину і вироби зі свинини;

 картоплю і рис;

 ізюм, фініки, банани, інжир, курагу, виноград, хурму, диню й абрикоси.

      Крім того, варто обмежити споживання смажених, гострих, солоних і консервованих продуктів. Ретельно контролюйте споживання жирів (не більше 10% калорій щодня). Жири провокують розвиток хвороб серця, до яких діабетики мають схильність.

       Продукти, корисні для діабетиків

Усім діабетикам без винятків показані свіжі овочеві соки. Найкращим соком для діабетиків є сік селери, петрушки і кропу. Сік з цих складових чудово допомагає стабілізувати рівень цукру в крові.

       Продукти, рекомендовані до споживання:

варена нежирна яловичина;

нежирна риба, бажано запечена в духовці або варена;

куряче м'ясо (вживання шкури від курки слід виключити);

чорний хліб;

яйця курячі (не більше 4 шт. на тиждень);

крупи: вівсяна, гречана, перлова, пшенична;

грейпфрут;

сік томатний, зелений чай;

капуста (білокачанна і/або цвітна), кабачки, огірки, баклажани;

цибуля, петрушка, кріп;

кислі яблука, мандарини, сливи, кавуни і ягоди в обмеженій кількості.

       Алкоголь. Оскільки алкогольні напої можуть призвести до різкого зниження рівня цукру в крові, діабетикам не радять вживати їх часто, але зовсім відмовлятися від спиртного не обов'язково. Потрібно тільки пам'ятати про необхідні обмеження. Людям, що живуть з діабетом, можна вживати сухі вина (до 200 г), міцні напої (до 50 г).

       Серед "золотих" правил запобігання хворобі - дотримання основ здорового способу життя, відмова від шкідливих звичок, збалансоване харчування, помірні фізичні навантаження, контроль ваги тіла, а також щорічний аналіз крові "на цукор" та обов'язкове звернення до лікаря у разі погіршення стану здоров'я.

      

 

Завідувач ІАК

КУ «Могилів – Подільський РМЦ ПМСД»                          О.В.Манжурова


Державні інформаційні ресурси