Визволення українських земель від німецько-фашистських окупантів.
28 Жовтня 2016 р.
1944 р. став роком визволення українських земель від німецько-фашистських окупантів.
8 жовтня 1944 р. від ворога було звільнено останній населений пункт УРСР у її довоєнних межах — село Лавочне Дрогобицької області. Офіційним днем визволення України вважалось 14 жовтня 1944 p., коли відбулося урочисте засідання в Києві. А Закарпатську Україну радянські війська очистили від ворога силами 4-го Українського фронту 28 жовтня 1944 р.
За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів радянських воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території республіки цілком чи частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств.
У сучасній Україні Указом Президента України від 22 березня 1993 р.цією датою було 8 жовтня. У 1995 р., коли святкували 50-ліття возз’єднання Закарпаття з Україною, історичну помилку скоригували. Відтоді датою звільнення України є 28 жовтня, що підтверджено також у наступних указах Президента України.
В цей день традиційно вшановують пам’ять воїнів, які загинули в боях за визволення України, та населення, яке постраждало від дій фашистських окупантів. Могилів-Подільська центральна районна бібліотека презентувала книжкову виставку-шану «Вічна пам’ять тим, хто загинув, вічна шана тим, хто живий», а Інтернет-центром підготовлено для перегляду добірку документального відео «Україна в солдатській шинелі».