Могилів-Подільська районна державна (військова) адміністрація
офіційний сайт
03 Грудня 2024 р.
Герб України Прапор України Режим високої контрастності

Туроператор та ПДВ: нюанси оподаткування

05 Липня 2016 р.

Положення Податкового кодексу України встановлюють особливий порядок оподаткування податком на додану вартість діяльності у туристичному бізнесі, який відрізняється від загальноприйнятого.

Насамперед, слід враховувати те, що згідно з статтею 207 Кодексу, туристичний продукт, як комплекс туристичних послуг, з метою оподаткування розглядається як єдина послуга. Згідно із Законом  України від 15.09.1995р. № 324 "Про туризм", який визначає загальні правові та організаційні засади реалізації державної політики України в галузі туризму, туристичний продукт - попередньо розроблений комплекс туристичних послуг, що реалізується за визначеною ціною, до складу якого входять послуги перевезення, послуги розміщення та інші туристичні послуги (послуги з організації відвідувань об'єктів культури, відпочинку та розваг, реалізації сувенірної продукції тощо).

Туристичні оператори - це юридичні особи, для яких виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг і які в установленому порядку отримали ліцензію на туроператорську діяльність. В разі проведення операцій з постачання туристичним оператором туристичного продукту, призначеного для його споживання як на території України (внутрішній туризм) так й за її межами (міжнародний туризм), базою оподаткування є винагорода, яка визначається як різниця між вартістю поставленого ним туристичного продукту та вартістю витрат, понесених таким туристичним оператором внаслідок створення такого туристичного продукту.

Суттєвим є те, що податкові зобов'язання по ПДВ у туристичного оператора при постачанні туристичного продукту виникають на дату оформлення документу, що засвідчує факт постачання туристичного продукту. Відповідно, на дату отримання туристичним оператором авансу за туристичний продукт податкові зобов'язання не формуються. Оскільки процедура формування податкових зобов’язань відмінна від загальноприйнятих, правила формування податкового кредиту теж особливі. По-перше, суми ПДВ сплачені під час придбання товарів чи послуг, які власне й формують вартість туристичного продукту (проживання туристів в готелях, вартість транспортних перевезень, організація екскурсій й т.п.), до податкового кредиту не відносяться та до бази оподаткування туристичного оператора не включаються. По-друге, при придбанні товарів та послуг, які не включаються у вартість туристичного продукту (оплата за електроенергію та опалення офісних приміщень, орендні платежі, придбання канцтоварів тощо), право на  податковий кредит у туристичного оператора виникає у дату отримання таких товарів або послуг, що підтверджується податковою накладною.

Сектор організації роботи Могилів-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Вінницький


Державні інформаційні ресурси