Сьогодні в Україні відзначають День працівників суду
15 Грудня 2015 р.
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи роль судів у забезпеченні захисту прав і свобод людини і громадянина, в утвердженні принципу верховенства права та розвитку і зміцненні України як демократичної, правової держави…» згідно з Указом Президента «Про День працівників суду» від 8 грудня 2000 року.
Згідно зі ст. 124 Конституції, правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. В систему судових органів України входять: Конституційний Суд України, який вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України, дає офіційне тлумачення норм Конституції і законів України; суди загальної юрисдикції, які утворюються, як правило, за територіальним принципом і які розглядають всі цивільні і кримінальні справи та справи про адміністративні правопорушення; арбітражні суди, які розглядають справи стосовно господарських правовідносин.
Вищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України. Голова Верховного Суду обирається на посаду та звільняється з неї шляхом таємного голосування Пленумом Верховного Суду України. Ст. 127 Конституції встановлює до кандидатів у судді певні вимоги.
Вони повинні мати відповідну освіту, належний стаж юридичної роботи, проживати в Україні не менше десяти років і володіти державною мовою. Судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Станом на 1 вересня 2015 року фактична кількість суддів місцевих і апеляційних судів склала 7167 осіб (з них: місцевих судів – 5289 осіб; апеляційних судів – 1878 осіб).
Водночас на 1 вересня 2015 року чисельність працівників апаратів місцевих та апеляційних судів складає близько 24,5 тис. осіб. Наразі в країні відбувається судова реформа, мета якої – реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів задля практичної реалізації принципів верховенства права і забезпечення кожному права на справедливий судовий розгляд справ незалежним та неупередженим судом.
За даними УКРІНФОРМ