Сьогодні увесь світ відзначає Всесвітній День боротьби з туберкульозом
24 Березня 2016 р.
24 березня щорічно, починаючи з 1996 року, увесь світ відзначає Всесвітній День боротьби з туберкульозом. Всесвітній день боротьби з туберкульозом дає можливість підвищити інформованість про величезний тягар цієї хвороби.
Враховуючи, що щорічно від цієї хвороби помирає півтора мільйони людей, туберкульоз є найсмертоноснішою інфекційною хворобою у світі. Туберкульоз, подвійна інфекція туберкульоз і ВІЛ і туберкульоз з множинною лікарською стійкістю представляють загрозу для розвитку і глобальної безпеки в області охорони здоров'я. Цей день також дозволяє звернути увагу на енергійніші глобальні зусилля, що робляться у рамках Цілей стійкого розвитку, для ліквідації епідемії туберкульозу до 2030 року.
Традиційним у Вінницькій області, як і у всій Україні, стали акції до Дня боротьби з туберкульозом. Також на Вінниччині в останню суботу квітня проводиться єдиний пропагандистський день боротьби з туберкульозом, у 2016 році він припадає на 30 квітня.
У 2016 році Всесвітня організація охорони здоров’я пропонує проводити дані заходи під гаслом «Об’єднуймось, щоб покласти край туберкульозу», або: «Unite to End TB».
Згідно з офіційною статистикою, в Україні у 2015 році зареєстровано 30,2 тисячі нових випадків туберкульозу (згідно з міжнародними стандартами, сюди включаються вперше виявлені випадки та рецидиви тубпроцесу). Захворюваність зменшилась з 71,3 до 70,5 на 100 тис.нас., але така ситуація не відображає реальності, адже у статистику не ввійшли дані по АР Крим, а також по окупованих територіях. Зважаючи на складну ситуацію на сході країни, можемо очікувати зростання захворюваності найближчим часом, адже туберкульоз – це одна із хвороб, яка супроводжує воєнні конфлікти, зубожіння, різноманітні катастрофи тощо.
В Україні на активні форми туберкульозу хворіє 36,1 тисяч чоловік. Поширеність склала 84,3 випадки на кожні 100 тисяч населенні проти 90,2 у 2014-му. Це пояснюється значною кількістю хворих з резистентним туберкульозом , які тривало лікуються. Фактично, йдеться про стабільно високі рівні поширення і захворюваності мультирезистетнитим формами туберкульозу.
У Вінницькій області показник захворюваності (вперше виявлені та рецидиви) склав 60,6 випадків на кожні 100 тисяч населення проти 61,2 у 2015-му. Пік захворюваності був у 2005 році – 70 випадків на 100 тисяч). Захворюваність вперше діагностований туберкульоз складає 47,3 на 100 тисяч населення (2014 рік – 50,2, Україна 2015р. – 55,9).
В Могилів-Подільському районі у 2015 році на туберкульоз захворіло 26 осіб (інтенсивний показник 80,3 на 100 тис. населення) в тому числі 3 випадки позалегеневого туберкульозу. Серед вперше діагностованого туберкульозу в 2015 році – 16 хворих бактеріовиділювачі, що складає 61,5%. Виявлено 9 випадків деструктивних форм туберкульозу, питома вага яких серед вперше виявлених хворих на туберкульоз органів дихання складає 34,6%. Померло від усіх форм туберкульозу 9 осіб (інт. показник 27,8 на 100 тис. населення).
Туберкульоз - це серйозне інфекційне захворювання, яке викликають мікобактерії, відомі під назвою палички Коха. Коли хворий на туберкульоз кашляє, палички Коха потрапляють у навколишнє повітря, яке вдихають оточуючі. Це може викликати захворювання.
ТУБЕРКУЛЬОЗ МОЖЕ МАТИ НЕБЕЗПЕЧНІ НАСЛІДКИ ДЛЯ ВАС ТА ОТОЧУЮЧИХ.
В здоровому організмі імунна система знищує мікобактерії - хвороба не розвивається. Коли імунна система ослаблена внаслідок захворювань (ВІЛ-інфекція, анемія, цукровий діабет та інші), стресів, недостатнього харчування, форм поведінки (зловживання алкоголем, тютюнопаління, вживання наркотиків) – людина може захворіти на туберкульоз.
НАЙПОШИРЕНІШІ СИМПТОМИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ
► Кашель, що триває 2 тижні і більше.
► Підвищена температура тіла протягом 7 днів і більше.
► Задишка, в тому числі і при незначному фізичному навантаженні.
► Втрата апетиту, постійна втомленість.
► Безпричинна втрата ваги.
► Підвищене потовиділення, особливо вночі.
► Домішки крові в мокроті при кашлі (кровохаркання).
► Болі в грудній клітці.
ЯКЩО ВИ АБО ВАШІ РІДНІ ПОМІТИЛИ СИМПТОМИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ,
якомога швидше проконсультуйтеся у сімейного лікаря або лікаря-терапевта! Не намагайтеся займатися самолікуванням, воно не буде ефективним. Не втрачайте дорогоцінний час. Потурбуйтеся про себе та своїх близьких.
Туберкульоз зараз добре лікується, однак за умови раннього виявлення хвороби. В таких випадках можливе повне одужання. Ось чому важливо, щоб учні до 15 років не уникали профілактичних медичних обстежень, туберкулінової діагностики туберкульозу (проба Манту), а підлітки старші за 15 років та дорослі - щорічних флюорографічних обстежень.
Проба Манту проводиться для:
► виявлення дітей, які вперше зустрілись з паличкою Коха (для прийняття рішення про необхідність проведення профілактичного лікування (хіміопрофілактики);
► як допоміжний метод для підтвердження або виключення діагнозу туберкульозу.
КОЛИ ПОТРІБНА ХІМІОПРОФІЛАКТИКА?
Хіміопрофілактика проводиться одноразово тривалим курсом 6 місяців щоденно одним препаратом ізоніазид у дозах, що відповідають масі тіла і віку дитини:
► дітям, у яких вперше в житті виявлена позитивна реакція Манту – так званий «віраж» туберкулінової проби (розмір папули 5 мм і більше);
► дітям і підліткам, які знаходились в контакті з хворим на туберкульоз, незалежно від результатів проби Манту;
► дітям і підліткам з гіперергічною реакцією на пробу Манту (17 мм і більше, з пухирцями (везикулою) на місці ін’єкції, з реакцією з боку лімфатичних судин та вузлів);
► дітям і підліткам, у яких результат проби Манту збільшився на 6 і більше мм в порівнянні з минулим роком, або протягом останніх років повільно наростав щорічно на 1-3 мм.
5 причин, чому не варто відмовлятися від хіміопрофілактики.
1. Повноцінний курс хіміопрофілактики в 5-9 раз знижує ризик розвитку важких форм захворювання (туберкульоз центральної нервової системи, генералізований, дисемінований туберкульоз).
2. Профілактика проводиться лише одним протитуберкульозним препаратом (Ізоніазид) в профілактичній дозі протягом 6 місяців (лікування активної форми захворювання проводиться 4 препаратами не менше 6 місяців, дози ліків у цьому випадку більші за профілактичні).
3. Ізоніазид - найбільш ефективний і одночасно найбезпечніший протитуберкульозний препарат, а його застосування в профілактичних дозах, які розраховані точно по вазі Вашої дитини, майже не викликає побічних реакцій.
4. Спеціально для дітей випущений Ізоніазид у сиропі, який легко і точно дозується, має приємний смак, добре переноситься дітьми.
5. При первинному потраплянні в організм паличка Коха перші 2-3 місяці знаходиться поза клітинами. Саме для її пригнічення в цьому стані і проводиться хіміопрофілактика. В даному випадку вона найбільш ефективна. Коли мікобактерії потраплять всередину клітин і сформують «сплячу» інфекцію, ефективність профілактики стане нижчою.
Захистіть свою дитину від туберкульозу!
Профілактика туберкульозу базується на комплексі різних заходів, які спрямовані на попередженні захворювання. До них в першу чергу відносяться своєчасне виявлення та вилікування хворих.
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ! ГОЛОВНИМ МЕТОДОМ РАННЬОГО ВИЯВЛЕННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ СЕРЕД ДОРОСЛИХ Є ПРОФІЛАКТИЧНІ
ФЛЮОРОГРАФІЧНІ ОГЛЯДИ.
Завідувач ІАК
КУ «Могилів – Подільський РМЦ ПМСД» О.В.Манжурова