Що нового для громадян несе Антирейдерський закон
16 Січня 2017 р.
02 листода 2016 року набув чинності новий «Антирейдерський закон» або Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження європейських стандартів захисту прав власності та економічних інтересів громадян та інвесторів».
Мета прийняття цього закону - подолання рейдерства та збільшення кількості іноземних інвесторів, для яких Україна має стати конкурентоспроможним економічним партнером.
Що нового чекати пересічним громадянам від цього Закону:
По-перше, власники нерухомого майна отримають додаткові гарантії захисту. Закон зобов’язує державних реєстраторів повідомляти про внесення змін до Державного реєстру речових прав. Навіть якщо власників декілька, всі вони повинні бути повідомлені про такі операції. Якщо хтось не згоден, протягом 10 днів можна буде зупинити процедуру відчуження майна, за цей час потрібно буде надати обґрунтування зупинки.
Сьогодні такої норми немає, тому інколи люди навіть не підозрюють, що їх майно після набігу рейдерів належить іншим особам.
По-друге, зазнає змін так званий принцип екстериторіальності.
Що це таке? Сьогодні змінити власника компанії можна будь-де, незалежно від того, де зареєстроване підприємство.
Наприклад, ви працюєте в Києві, а в цей час десь в Запорізькій області або в будь-якій іншій, яка знаходиться на відстані 500-700 км., реєстратор вніс зміни до Державного реєстру і ваша частка компанії вам вже не належить.
Поки ви туди доїде, з’ясуєте, що сталося, дорогоцінний час буде втрачено.
За новим законом, змінити власника можна буде лише у межах області, де працює компанія. Це мінімізує шанси рейдерів.
По-третє, змінити відомості про юридичну особа можна буде лише на підставі нотаріально засвідчених підписів її засновників або уповноважених ними осіб.
Наразі закон не вимагає посвідчувати ці дії у нотаріуса, через що рейдерам, щоб атакувати компанію, достатньо лише отримати паспортні дані та номера ідентифікаційних кодів її засновників.
По-четверте, закон посилює кримінальну відповідальність за рейдерство. Так Законом внесено зміни до Кримінального кодексу, Кодексу України про адміністративні правопорушення та Цивільного кодексу.
1. Кримінальний кодекс
Нововведення до Кримінального кодексу базуються на розробці ефективних превентивних заходів для порушників у сфері державної реєстрації. Відтепер санкції за неправомірні дії можуть сягати 10 років ув’язнення. Таке покарання понесуть порушники за захоплення майнового комплексу чи незаконне обмеження діяльності на території такого комплексу, якщо це завдало значну майнову шкоду (від 344 500 гривень).
За підробку чи збут офіційних документів реєстратору загрожує штраф у розмірі 17 000 гривень, арешт на півроку або обмеження волі до двох років. Якщо ж державний реєстратор видає підробні документи, що мають юридичне значення чи наділяють осіб певними правами, то санкція – обмеження волі до 5 років.
Позбавити державного реєстратора волі до 8 років можливо за зловживання службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди, якщо така спричинила тяжкі наслідки.
2. Кодекс України про адміністративні правопорушення
У Кодексі України про адміністративні правопорушення передбачили накладання штрафу на осіб, які порушують строки та порядок реєстрації прав на нерухомість та бізнес у розмірі 6800 гривень. Якщо ж протягом року реєстратор «зробить помилку» вдруге, сума штрафу значно збільшиться до 8500 гривень.
3. Цивільний кодекс
Відтепер учасник повного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю зможе вийти з нього тоді, коли на заяві про такий вихід буде стояти підпис учасника, обов’язково засвідчений у нотаріальному порядку. Зазначений механізм зменшить кількість махінацій щодо незаконної зміни учасників товариств.