Могилів-Подільська районна державна (військова) адміністрація
офіційний сайт
12 Грудня 2024 р.
Герб України Прапор України Режим високої контрастності

Що чекає на платників податків у 2016 році?

12 Січня 2016 р.

На актуальні запитання відповідала в.о.начальника Могилів-Подільської  ОДПІ Головного Управління ДФС у Вінницькій області Елла Луцкевич.

К.: Елло Іванівно, прийнято Закон про Державний бюджет на 2016 рік, низку законів щодо реформування податкової системи. Чого бізнес-спільноті та громадянам, з точки зору податкового законодавства, очікувати у 2016 році?

Е.Л.: Дійсно, останні дні минулого року були досить плідними у плані законотворчості. Верховною радою прийнято низку законів, за нормами яких ми маємо працювати та працюємо починаючи з 01 січня 2016 року.

Ключовим став Закон України від 24.12.2015р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

Ми одержали Закон про Державний бюджет на 2016 від 25 грудня 2015 року № 928-VІІІ, яким передбачено розмір мінімальної заробітної плати (МЗП) в 2016 році  — 1378 грн; з 1 травня- 1450 грн., а з 1 грудня  — 1550 грн.

Він розміру мінімальної зарплати на 1 січня залежить розмір ставок для платників єдиного податку 1 та 2 груп. Відповідно у 2016 році зі збільшенням розміру МЗП збільшується розмір ставки для спрощенців цих груп оподаткування.

Серед ключових змін  податкового законодавства можу виділити:

- зміни в оподаткуванні заробітної плати (зміна ставок єдиного соціального внеску та податку на доходи фізичних осіб);

- запровадження перехідних умов у застосуванні с/г виробниками спец режиму оподаткування;

- зміни у застосуванні спрощеної системи оподаткування для платників 3 та 4 груп;

- збільшення розміру акцизного податку;

- запровадження нової системи штрафів з акцизного податку;

- збільшення ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

- змінився підхід до оподаткування легкових автомобілів транспортним податком та інші зміни.

К: Яка нова модель оподаткування заробітної плати запроваджується з нового року? Чим вона відрізняється від попередньої?

Е.І.: Податкове навантаження на фонд заробітної плати до сьогодні становило більше ніж 56%, що призводило до виплат заробітної плати у «конвертах». Законом України від 24.12.2015р. № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» знижено майже вдвічі ставку ЄСВ з 41% до 22%, крім того передбачено відмову від ЄСВ на рівні 3,6% - працівники не платять єдиний внесок з заробітної плати та інших доходів.

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску – максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти п’яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.

Крім того, з переліку  платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску виключено  фізичних осіб - підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Згідно з новою системою у 2016 році діє ставка 0% - для 0,5 розміру мінімальних заробітних плат – заробітна плата не вище 1930 гривень та  ставка 18% - до розміру заробітної плати без обмежень(раніше діяли ставки 15% та 20%).

Для захисту населення з низьким рівнем доходів розмір податкової соціальної пільги (100% пільга) залишено на постійній основі у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року для всіх працівників, які отримуватимуть заробітну плату у 2016 році не вище 1930 грн. (1378 х 1,4) на місяць.

К:Які зміни очікуються у спрощеній системі оподаткування? Чи скасовується можливість перебувати юридичним особам на цій системі?

Е.І.: Відповідно до змін внесених Законом України від 24.12.2015р. № 909  до Податкового кодексу України залишається чотири групи платників податку. При цьому зміни торкаються платників 3 та 4 груп:

 Право юридичних осіб працювати на спрощеній системі оподаткування зберігається для третьої та четвертої груп.

Обрати 3 групу можуть фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які мають дохід до 5 мільйонів гривень (раніше до 20 млн. грн.). Розмір ставок для платників ПДВ збільшено з 2% до 3 та для не платників ПДВ з 4% до 5%.

Що стосується платників 4 групи – с/г товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського виробництва за попередній податковий рік дорівнює або перевищує 75%, то для них збільшено розмір ставок у 1,8 раза.

К: Щодо податку на нерухомість хотілося б детальніше дізнатися, чого чекати?

Е.І.:Істотних змін в оподаткуванні нерухомості не передбачається. Залишаються незмінними пільги. Однак, розмір ставок податку у 2016 році (сплата у 2017 році) може бути збільшено до 3% розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв. м. площі житлової та нежитлової нерухомості. Тут останнє слово за місцевими радами. Саме вони встановлюють розмір ставок.

Для квартир та будинків площею понад 300 кв. м. та 500 кв. м. відповідно додатково до 3% МЗП встановлюється податок в розмірі 25 000 грн. на рік.

К.: Які транспортні засоби розглядатимуться як об’єкти оподаткування транспортним податком у 2016 році?

Е.І.: Транспортний податок працює майже рік (запроваджений з 01.01.2015р.). Однак система його адміністрування виявилася недосконалою. Встановлений критерій за об’ємом двигуна понад 3л не забезпечило справедливості в оподаткуванні - значна кількість авто класу «люкс» та «преміум» із об’ємом двигуна менше 3л не оподатковувалася.

Для забезпечення справедливого підходу в 2016 році оподатковуватимуться легкові автомобілі з року випуску яких минуло не більше 5 років включно та середньоринкова вартість яких становить 750 розмірів мінімальних заробітних плат, встановлених на 01 січня податкового року. У 2016 році – 1 033 500 гривень. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, запровадженою КМУ,виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об’єму циліндрів двигуна, типу коробок переключання, пробігу, та розміщується на офіційному сайті. Така методика вже діє при оподаткуванні податком на доходи  операцій з транспортними засобами.

За підрахунками по Україні загальна кількість авто класу «люкс» 2011-2013 років випуску (безвідносно до їх вартості) налічує 138 249 одиниць.

К: А що до військового збору?

Е.І.:Як і очікувалося термін адміністрування військового збору продовжено відповідно до ПКУ до набрання чинності рішення Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, тобто протягом 2016року  військовий збір продовжуємо нараховувати в розмірі 1,5%.

К: Що передбачено зі ставкою ПДВ для виробів медичного призначення?

Е.І.: Ставки податку на додану вартість залишаються на рівні 2015 року: загальна -20%, експорт - 0% та фармацевтична продукція -7%.

К: Чи змінений спец режим для сільгосппідприємств?

Е.І.: У 2016 році запроваджуються перехідні умови у застосуванні спец режиму  сільгосптоваровиробниками, а саме розподіл нарахованого ПДВ у пропорціях, що залежать від операцій що здійснюють с/г виробники.

При постачанні зернових та технічних культур 85 відсотків  на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість; 15 відсотків на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Тобто, 85% до держбюджету, 15% залишається у розпорядженні сільгоспвиробника.

При постачанні великої рогатої худоби та молока 20 %  на рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість; 80 %  на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств,

При постачанні іншої с/г продукції - 50% до держбюджету, 50% залишається у розпорядженні сільгоспвиробника.

 


Державні інформаційні ресурси