Могилів-Подільська районна державна (військова) адміністрація
офіційний сайт
12 Грудня 2024 р.
Герб України Прапор України Режим високої контрастності

Правила безпеки під час святкування Новорічних та Різдвяних свят

18 Грудня 2015 р.

Незабаром Новорічні та Різдвяні свята, які принесуть у кожний дім радість, надії на кращі зміни в житті. Тож варто нагадати вимоги правил безпеки під час святкування Новорічних та Різдвяних свят. Щоб свято не затьмарило лихо пожежі, а ще гірше втрата близьких людей, необхідно дотримуватися правил безпеки.


Адже Новий Рік - це свічки, хлопавки й вогні, а ялинки, на жаль, дуже добре горять. Причому штучні при цьому ще й виділяють отруйні речовини, швидко плавляться й "розтікаються", тож ліквідувати загорання буде складніше. Щоб ялинка приносила тільки радість, встановлювати її потрібно подалі від опалювальних приладів і джерел відкритого вогню (камінів, газових плит). На ялинку не можна встановлювати свічки й бенгальські вогні, особливо в поєднані з ватяним "снігом" і паперовими іграшками. При виборі штучної ялинки безпечніше віддати перевагу моделям, що мають протипожежне просочення (ця інформація вказується на упаковці). Щоб ялинка не могла перекинутися й поранити дитину, вона повинна бути правильно зібрана й надійно встановлена, а іграшки рівномірно на ній розподілені. Збирати штучну ялинку потрібно відповідно до інструкції, і в процесі установки ялинки не рекомендується підпускати до неї дітей. У кімнаті, де стоїть ялинка, малята повинні перебувати тільки під наглядом дорослих. Для дитячої безпеки ялинку краще нарядити легкими прикрасами, які не б’ються – бантами, шишками, кулями зі склопластику. Слід дотримуватися й правил електробезпеки. Для прикраси ялинки не можна використовувати несправні й не сертифіковані електричні вироби. Підключення гірлянд до мережі повинне виконуватися тільки за допомогою штепсельних з'єднань. При виявленні несправності в ілюмінації - нагрівання проводів, миготіння лампочок, іскріння, вона повинна бути негайно відключена.
Жива чи штучна новорічна ялинка?
Комусь проблема здається несерйозною або смішною. Але для багатьох напередодні Нового року вона стала нерозв’язною: яку ж ялинку купувати – штучну чи живу? До недавна більшість людей купували «живу». Але зараз, у період тотальної економії на всьому, все частіше обирають штучну. Адже за витрачені впродовж двох-трьох років кошти на запашну смолянисту красуню, можна придбати шикарну пухнасту штучну ялинку та хвойний аерозоль на додаток.
Новорічні свята, як правило, пов’язані із витратами. І якщо збиток сімейному бюджету можна відновити, то за шкоду живій природі, заподіяній незаконною вирубкою хвойних, відповідати прийдеться довго.
Адже для того, щоб виростити новорічну красуню-ялинку, буде потрібно не менше 10 років. І то, мова йде про середнє деревце. Ялина росте повільно – після посадки швидкість росту становить усього 3-4 см на рік. Згодом швидкість збільшується до 10-20 см, при тривалості життя близько 250 років.
В Україні посадка ялинок для святкування Нового Року є підприємницькою діяльністю, що здійснюється на підставі оренди лісових ділянок. Таким чином, громадяни не мають права самостійно вирощувати новорічні дерева на продаж. Не можна займатися й незаконною вирубкою ялин.
Чи варта «гра свічок»? Наскільки пагубна для лісів стара добра й дуже гарна традиція встановлювати вдома живу ялинку?
«Серйозної загрози лісовому фонду новорічний ритуал не становить», - кажуть лісники. – Здійснюється вирубка відходів, що дозволяє без шкоди для лісового фонду забезпечити населення ялинками під Новий рік. Набагато більше збитків для лісів завдає нелегальна вирубка деревини. Причому наймасштабніший збиток від новорічних вирубок там, де розташовуються великі міста».
Про перевагу живої ялинки перед штучною говорять також екологи. Вони рекомендують придбати справжнє деревце, вказуючи, що ялинка повинна бути «законно вирубаною». Прикрасити лісову красуню пропонується саморобними іграшками, а гірлянди нехай будуть енергозберігаючими.
Проте, українці не надають фактору натуральності серйозного значення. Як показало опитування, вже близько половини українців мають намір прикрасити вдома саме штучну ялинку. А причини прості: небажання губити живі дерева та відсутність клопотів, пов’язаних із голками на підлозі, які не «бере» жоден пиловсмоктувач.

Як вибрати живу новорічну ялинку?
           Переваги натуральної ялинки - це запах, аромат хвойного лісу та природний натуральний вигляд. От деякі моменти, на які варто звернути увагу, вибираючи ялинку.

      КОЛИ КУПУВАТИ ЯЛИНКУ. Зараз у продажі густі, гарні ялинки, а що будуть продавати перед самим святом - невідомо. Тому якщо є якесь холодне приміщення, де можна зберігати ялинку, то купувати її треба обов'язково заздалегідь і зберігати її, наприклад на балконі.

       РОЗМІР. Необхідно враховувати висоту стелі і розмір приміщення. Ялинка не повинна захаращувати собою всю кімнату й заважати проходу людей. Якщо передбачається ставити її в куток, краще взяти "однобоке"деревце.

СТОВБУР.  Обравши ялинку, потрібно щосили стукнути, нижньою частиною стовбура по землі. Якщо на землю посипалися голки, то можна сміливо ставити це новорічне чудо на місце. Якщо ж випробування пройшло успішно, оглядаємо стовбур на предмет знаходження на ньому цвілі, грибків та іншої паразитичної зайвини.

      ХВОЯ.  У свіжої ялинки вона яскраво-зеленого кольору. Легенько потріть голки між пальцями: якщо деревце свіже, то можна відчути легку мас¬лянистість і запашний аромат хвої. Якщо ж запаху немає, а голки сухі - виходить, з ялинкою щось не те. Швидше за все, вона обморозилася.

      ГІЛКИ. Деревце по-винно бути "свіжим", сухе через два-три дні почне обсипатися. У свіжої ялинки гілки еластичні, зламати їх нелегко, тоді як у сухої вони легко обламуються з характерним тріском. Гілки повинні тягнутися вгору.

      НЕСЕМО ЯЛИНКУ. Щоб не обламати гілки по дорозі додому, ялинку найкраще обгорнути мішковиною й обв'язати мотузкою. Куплену ялинку несіть додому вер¬хівкою назад щоб не обтріпалися кін¬ці нижніх гілочок. Коли будете зано¬сити ялинку в будинок, її верхівка, навпаки, повинна бути спереду.

      СТАВИМО ЯЛИНКУ. Відразу вносити її в тепле приміщення, встановлювати й прикрашати в жодному разі не мож¬на: від такого перепаду температур ялинка може занедужати й загинути. Дайте їй постояти в під'їзді хвилин 20, щоб вона розмерзлася.
Перш ніж установити ялинку, потрібно на 8-10 сантиметрів очисти¬ти стовбур від кори й обстругати його гострим ножем (щоб відкрити свіжі пори).

Установлювати ялинку можна різними способами:
    
   Відро з піском. Ідеальним ва¬ріантом є відро із чистим вологим піском. На відро піску додається літр води, у якій попередньо розчиняється невелика кількість гліцерину, жела-тину або таблетка аспірину плюс дві столові ложки цукру. Нижня частина стовбура повинна бути закрита піс¬ком не менш, ніж на 20 сантиметрів. Пісок поливати через 1-2 дні.
  Ємність із водою. Вода по¬винна містити кислоту-оцтову або лимонну.
Обгортання стовбура. Ну й, нарешті, найпростіший варіант, але далеко не ідеальний: обгорнути стовбур у місці зрізу вологою ганчіркою, яку потрібно періодично змочувати. Потім слід закріпити дерево в хрестовині.

Переваги штучної ялинки
Перевага штучної ялинки - це довговічність. Вона не втратить свій вигляд до кінця свят і може служити кілька років.
Зараз можна купити штучну ялинку будь-якого виду, якості й навіть кольору. Ялинки на будь-який смак: зелені, блакитні і сріблясті, сосни і ялиці, із шишками, засніжені, кольорові, з іграшками на гілках, зі світлооптичним волокном. На які ж моменти варто звернути увагу?

ЦІНА
Вартість штучних ялинок залежить від багатьох параметрів. Головне - країна виробник. Найдорожчі ялини привозять із Німеччини, Італії й Нідерландів. В основному беруть ялинки середнього класу з Тайваню й Таїланду, найдешевші - китайські вироби. Другий фактор, що визначає ціну, - висота дерева й "екологічність" матеріалів. На ціну впливає й спосіб зборки: дорогі ялинки розкладаються, як парасолька, дешеві збирають по гілочках. Кожен додатковий "наворот", а саме: пушистість, оригінальне забарвлення, наявність шишок і снігу на гілках - також впливає на ціну.

МІЦНІСТЬ  ГІЛОК  І  ХВОЇ
Протестувати ялинку можна так: м'яку хвою треба погладити "проти шерсті", а тверду - посмикати за голки. Якщо хвоя не обсипалася й швидко повернулася у первинне положення, іспит складений
ВОГНЕСТІЙКІСТЬ
 На упаковці повинно бути зазначено, що ялинка виготовлена із спеціального вогнетривкого поліетилену або пластика. Кращі синтетичні ялинки зараз виготовляють із полімерів з додаванням так званих антипіренів - речовин, що перешкоджають загоранню. Такі ялинки не горять, у найгіршому випадку тільки жевріють.
В остаточному варіанті вибирати доведеться із двох основних типів ялинок: з литими голками або вирізаними із плівки полівінілхлориду (ПВХ).
Литі ялинки із пластмаси - найдорожчі у виготовленні, проте виглядають натуральніше за інші. Секрет у тім, що кожну гілочку окремо відливають у спеціальних формах. До України завозять їх з Німеччини для прикраси вітрин ювелірних салонів та офісів на центральних вулицях.
Ялинки із плівки ПВХ (полівінілхлорид) із алюмінієвим стовбуром найчастіше представ - лені в магазинах. ПВХ не горить і не розкладається, що робить такі ялинки безпечними. Виглядають вони цілком натурально, особливо якщо в комплект входять пластикові шишки й сніг з бавовняної вати.

ЩО  ВАЖЛИВО  ЗНАТИ
Із чого б не була виготовлена новорічна ялинка, до неї повинен додаватися гігієнічний сертифікат. Він засвідчує хімічну безпеку виробу, доводить, що матеріал, з якого він виготовлений, не містить формальдегіду, смоли, метилену й ацетону.
Купувати новорічні гірлянди зі штучних матеріалів або ялинку можна тільки при наявності цього документу, інакше є шанс всі свята дихати отруйними випарами й страждати від задушливого запаху пластику.


Державні інформаційні ресурси