Не просто поет, а дух і совість народу
05 Січня 2018 р.
“Справжні велети духу спроможні бути вільними і в невільній державі. Василь Стус навіть за ґратами лишався вільною людиною, саме тому його смерть у неволі перетворилася на безсмертне утвердження справжньої свободи. Власне наявність таких людей дозволяла вважати наш народ волелюбним”, – констатував свого часу владика Любомир Гузар.
В читальній залі Могилів - Подільської центральної районної бібліотеки з нагоди 80 – річчя від дня народження поета й Героя України Василя Стуса представлено виставку - портрет «Не просто поет, а дух і совість народу». Поза сумнівом: Василь Стус, якому випало народитись на Святвечір, був людиною, створеною для легенди. І власноруч творив легенду свого життя – у трагічну добу історії зійшов на розп’яття як лицар честі. З-поміж українських письменників XX ст. доля Василя Стуса найбільш схожа на Шевченкову. Обох переслідували імперії: першого – царська, іншого – комуністична. Обидва зазнали заслання із забороною на творчість. В обох життя обірвалося передчасно, у 47 літ. Обох поціновують не лише як поетів, а й як борців за зневажені людські права й розмитих понять честі, правди й порядності. “Переставши бути собою, поет втрачає і себе самого”, – писав він. І зберіг свою суть до кінця. Він ніс даровану йому іскру Божу з гідністю і відвагою, не прогинаючись і не оминаючи. А така дорога для поетів – згубна.
Нині ж повертається до життя – поезіями, внесеними до шкільних підручників, у назвах вулиць і перепохованням поета-мученика в Україні.
Центральна районна бібліотека