На землях Могилів-Подільського району навчаються спеціалісти з інших районів та областей України
02 Липня 2016 р.
Нещодавно за участі начальника управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації на землях сільськогосподарського підприємства «Агро Кряж» села Яришів офіційними дилерами підприємства «Дойче Агротехнік» проведено практичний семінар по проведенню обробітку ґрунту глибокорозпушувачами.
В семінарі приймали участь керівники та спеціалісти Могилів-Подільського району, Вінницької області, та інших областей України.
Однією з давніх проблем, з якими постійно доводиться зустрічатися сільськогосподарським підприємствам, є надмірне ущільнення ґрунту. Воно перериває капілярне підняття вологи з найглибших водоносних шарів. Особливо чутливими до такого ущільнення є кукурудза, ріпак, цукрові буряки. Та й іншим культурам не надто подобається обмеження у водопостачанні. Для боротьби з цим явищем людство придумало так званий вертикальний обробіток ґрунту, або глибоке рихлення (розпушування). Щорічно технологами рекомендується проводити також обробіток ділянок, ущільнених сільгоспмашинами - технологічні колії, місця розворотів техніки, схилів пагорбів, місць застою вологи (низини) тощо. Відповідно застосовуються агрегати, що роблять найглибший обробіток ґрунтового шару (на 20–70 см). При такому глибокому обробітку у землі зберігаються рештки рослин і коренів попереднього врожаю, вони затримують вологу й дають додаткові речовини для удобрювання. Також глибоке розпушування ґрунту забезпечує покращений водоповітряний режим. За певних умов розрихлення може замінювати оранку. За один прохід якісний глибокорозрихлювач подрібнює рослинні рештки, руйнує щільну підплужну підошву, вирівнює поверхню землі, утворює на ній шар мульчі та забезпечує кращий доступ вологи й кисню на глибину обробітку. Здійснювати операції цими знаряддями необхідно один раз на 3–4 роки.
Глибинне рихлення стає дедалі більш популярним методом обробітку, відтак, спостерігаємо поширення в Україні глибокорозпушувачів (риперів, чизелів) різних марок і виробників. Вони виготовляються і в Україні. Ці агрегати роблять, зокрема, підприємства «БілоцерківМАЗ», машзавод «Галещина», завод «Восход» із Корсунь-Шевченкового, Краснянський «Агромаш», «Оптикон» з міста Балта на Одещині, Красилівський машзавод та деякі інші. Крім того, звісно ж, і провідними світовими машинобудівними компаніями пропонуються продуктивні, розраховані на підвищену потужність тракторів глибокорозрихлюючі знаряддя фірм і компаній Agrisem (Франція), Vogel&Noot, Hatzenbichler (Австрія), Lemken, Amazone (Німеччина), Gascon (Іспанія), Case, John Deere (США), Maschio (Італія), Gregoire Besson (Франція), Kverneland (Данія), Salford, Great Plains, Wil-Rich (США), Framest (Угорщина) та інші. Розглянемо деякі з них.
Офіційні дилери підприємства « Дойче Агротехнік» мають у своєму асортименті продукції широкий ряд глибокорозпушувачів моделей іноземного виробництва. Вони слугують для розпушення легких, важких, кам’янистих ґрунтів, а також ущільнених колесами розворотних і технологічних колій.
Конструкція їх дає змогу інтенсивно розпушувати нижні шари ґрунту з одночасним подрібненням і перемішуванням верхнього шару.
Це надійні і міцні агрегати, здатні витримувати високі навантаження й працювати в найскладніших умовах, обробляючи вертикально будь-якого типу ґрунти, у тому числі й кам’янисті. Агресивне розташування лап забезпечує глибоке втягування та інтенсивне розпушування. Грунт «розривається», стає розпушеним, покращується його аерація. Для більшої універсальності лапи оснащені швидкозмінними долотами і боковими крилами. На лапах передбачений запобіжник від перевантажень - звичайний розривний болт, який після спрацювання системи захисту можна легко замінити.
Особливе місце в лінійці глибокорозпушувачів із шириною обробітку від 4 до 8м, який підходить до тракторів потужністю від 280 до 600 к. с. Вигнуті лапи ефективно рихлять землю, при цьому запобігаючи перемішуванню ґрунтових шарів. Вони розбивають ґрунт смугами, роблячи розпушування й аерацію орного та підорного шарів. Аграрії на практиці оцінили роботу даних агрегатів, нюанси технології заглиблення й розпушення, а також форми робочих органів. Існує чимало типів цих агрегатів.
Питання вибору агрегатів залишилось за господарниками .
Управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації