На варті Наддністрянського краю
18 Серпня 2017 р.
Щорічно з нагоди Дня незалежності України Дошка пошани Могилів-Подільщини поповнюється іменами кращих її представників. Цього почесного права удостоюються також колективи, установи та підприємства Наддністрянського краю. Нинішнього року права бути занесеним на Дошку пошани удостоєний відділ прикордонної служби «Лядова» Могилів-Подільського загону. Напередодні ми завітали до старовинного села Лядова, де скрізь відчувається подих історії, непідвладної часу. Проте на цій древній землі одразу ж помічаєш єдину із сучасних прикмет – прикордонників що йдуть в дозор берегом Дністра…
Довідково: відділ прикордонної служби «Лядова» створений на базі одноіменної прикордонної застави. Його урочисте відкриття відбулося 5 листопада 2004 року. Основними загрозами на ділянці відділу є: спроби незаконного переміщення через річку Дністер вантажів зі спиртом, тютюнових виробів, сільськогосподарської продукції, порушення використання об’єктів тваринного світу. За останніх два роки персоналу відділу вдалося затримати близько сотні порушників прикордонного законодавства, вилучити контрабандних товарів на 2,5 мільйона гривень та 4 автомобілі як засіб переміщення контрабанди, знешкодити 1 спиртопровод та інше.
Очолює відділ досвідчений офіцер, за плечима якого служба у відділах прикордонної служби «Ямпіль», «Велика Кісниця», «Вінниця» Могилів-Подільського загону. Тому цілком закономірно, що значна частка затримань – понад 40% від загального показника по всій ділянці прикордонного загону, належить саме цьому відділу. Про діяльність прикордонного підрозділу та особливості служби розповів начальник відділу капітан ІОНЕЛ СУЧЕВАН (на фото):
«Протяжність ділянки державного кордону, яку охороняє ВПС «Лядова», становить близько 20 кілометрів. Спокійною її не назвеш хоча б тому, що припадає вона на відрізок кордону з Молдовою, де прикордонникам доводиться боротися з різними видами порушень прикордонного законодавства. Система охорони кордону на нашій ділянці базується на трьох складових, - продовжує офіцер. - На перше місце тут, безумовно, слід поставити оперативну складову. Випереджувальна інформація, яку ми отримуємо від дільничних інспекторів прикордонної служби, взаємодіючих органів, місцевих мешканців та членів громадського формування суттєво покращує якість охорони кордону. Друга важлива складова діяльності відділу - аналітична робота. Цей напрямок базується на здійсненні систематичного аналізу та оцінки ризиків (ситуацій), які можуть виникнути на даній ділянці. Важливе значення у цьому напрямку має взаємодія з правоохоронними структурами, контрольними органами та службами. Як приклад, нещодавнє затримання 4,5 тонн спирту, який зловмисники, перемістивши через річковий кордон, мали намір у подальшому реалізувати на території України. І третьою, не менш важливою складовою, є організація безпосередньої охорони державного кордону, результативність якої повністю залежить від якісної підготовки персоналу. Тому, на відділі з кожним військовослужбовцем детально вивчається нормативно-правова база, у повсякденну діяльність впроваджується досвід кращих військовослужбовців, підводяться підсумки результатів служби тощо. Те, що ми у числі кращих, заслуга усього персоналу відділу. Найбільших результатів досягли військовослужбовці ВІКТОР ЛУЧЕНКО, ВІТАЛІЙ КУЧКОВСЬКИЙ, ЯРОСЛАВА МАРЧУК, МАКСИМ ГАЛАВУР, ОЛЕКСАНДР ПРАНЕВИЧ та інші. Користуючись нагодою, хочу подякувати усьому колективу за сумлінну роботу та відповідальне ставлення до нашої загальної справи – охорони Державного кордону».
Охорона кордону, як відомо, справа всенародна. Це добре усвідомлюють керівники сільських громад, розташованих на ділянці відділу. Серед них голова Яришівської селищної ради НІНА ГНАТЮК та голова сільської ради села Кремінне СЕРГІЙ ЦИПКОВ. Їх з прикордонниками поєднують роки плідної співпраці та взаєморозуміння. Отримують воїни підрозділу і духовну підтримку від настоятеля Лядівського скельного монастиря ОТЦЯ АНТОНІЯ, який проводить з воїнами духовні бесіди, вкрай необхідні в час випробувань, які випали на долю нашої країни.
Випробування війною пройшли і військовослужбовці відділу, котрі у 2014-му долучились до оборони східних рубежів України: на Донбасі бойовий обов’язок виконували 12 прикордонників. Серед них і 23-річний сержант ДМИТРО МИХАЛКО. Новоспечений випускник Черкаського навчального центру ДПС України у березні 2014 року зі своїми товаришами відбув на східний рубіж, де упродовж 100 днів безстрашно стояв на захисті територіальної цілісності Батьківщини. «На війні ти відчуваєш особливу відповідальність за долю країни, - зазначає молодий воїн. – Всі ми прагнемо миру, але, як виникне потреба, знову повернуся на передову, а поки-що охороняю українсько-молдовський рубіж, який також має бути добре захищеним».
Наряду із виконанням бойових та службових обов’язків прикордонники відділу долучаються й до інших справ. Про них нам повідала місцева мешканка ГАЛИНА БАБІЙ: «Тільки-но щось трапиться в якомусь із прикордонних сіл, воїни першими поспішають на допомогу: і пожежі гасять, і рятують життя тим, хто нехтує правилами поводження на воді. У свій час не залишили й без підтримки постраждалих від повені на Дністрі. Ми пам’ятаємо їх доброту і пишаємося, що поруч нас такі благородні люди: і спокій охороняють, і руку допомоги подадуть».
Опікуються вартові Наддністрянського краю й вихованням підростаючого покоління. За словами начальника відділу капітана ІОНЕЛА СУЧЕВАНА: «Чимало уваги ми приділяємо військово-патріотичній роботі з молоддю, постійно відвідуємо Лядівську та Яришівську загальноосвітні школи. В рамках Днів відкритих дверей проводимо з дітьми уроки військової підготовки, виходимо в дозор на Дністровський рубіж. Наставник Клубу «Юні друзі прикордонників» - дільничний інспектор прикордонної служби ОЛЕКСІЙ ДАНИЛЮК проводить з дівчатами та хлопцями заняття по вивченню прикордонного законодавства, а також навчає майбутню зміну тонкощам прикордонної професії. Хочу зазначити, що на даний час чимало колишніх вихованців Клубу ЮДП проходять службу в лавах Держприкордонвідомства. Наша прикордонна наука, як бачите, залишила добрий слід!»
…Прикордонник. Патріот Батьківщини, безстрашний воїн, захисник інтересів держави на її передньому краї. Саме за ці якості він користується великою повагою в суспільстві. Кожна зустріч з охоронцями кордону залишає в душі незгасний слід та яскраві враження. То ж, в черговий раз завітавши до вартових, та, перейнявшись атмосферою життя військового колективу, яке не припиняється ні на мить, у повній мірі усвідомлюєш значимість цієї почесної професії та гордість за тих, для кого Кордон став долею та змістом усього життя.
Прес-секретар прикордонного загону Людмила КАТЕРИНИЧ