Могилів-Подільська районна державна (військова) адміністрація
офіційний сайт
12 Грудня 2024 р.
Герб України Прапор України Режим високої контрастності

КУ «Могилів-Подільський РМЦ ПМСД» інформує

22 Лютого 2016 р.

Вірус Зіка — вірус, що поширюється комарами, був уперше виявлений у макак резус в Уганді в 1947 році в рамках роботи мережі моніторингу за лісовою формою жовтої лихоманки.

Потім, в 1952 році вірус був виявлений у людей в Уганді й в Об'єднаній Республіці Танзанія. Спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, зареєстровані в Африці, Північній і Південній Америці, Азії й Тихоокеанському регіоні. Найближчі до України країни, де встановлена наявність Aedes aegypti це Грузія,  Болгарія,Туреччина та Греція.

Рід: флавовіруси . Переносник: комарі роду Aedes (звичайно кусають ранком, ближче до вечора й увечері). Резервуар: невідомий.

        Ознаки й симптоми

        Інкубаційний період (час із моменту контакту з вірусом до появи симптомів) хвороби, викликаної вірусом Зіка, точно не відомий, але, імовірно, становить кілька діб. Симптоми захворювання схожі на симптоми інших арбовірусних інфекцій, таких як лихоманка Денге: це підвищена температура, висип на шкірі, кон’юнктивіт, біль у м'язах і суглобах, нездужання й головний біль. Ці симптоми звичайно слабко виражені й зберігаються протягом 2-7 днів.

Під час великих спалахів у Французькій Полінезії в 2013 р. і в Бразилії в 2015 національні органи охорони здоров'я повідомляли про можливі неврологічні і аутоімунні ускладнення хвороби, викликаної вірусом Зіка. Нещодавно місцеві органи охорони здоров'я Бразилії відзначили ріст числа випадків розвитку хвороби, викликаної вірусом Зіка, як у загальній популяції, так і серед дітей, що народилися з мікроцефалією на північному сході країни. Мікроцефалія — це стан, при якому дитина народжується з розмірами голови нижче норми. До цього приводить патологічний розвиток мозку плода або дитини в грудному віці. Діти з мікроцефалією часто мають проблеми з розвитком мозку під час їх росту. Органи, що займаються вивченням спалахів захворювання, повідомляють про ріст числа фактів, що підтверджують зв'язок між інфікуванням вірусом Зіка й мікроцефалією. Проте, для кращого розуміння зв'язку між розвитком мікроцефалії в дітей і інфікуванням вірусом Зіка необхідні подальші дослідження. Крім цього, вивчаються й інші можливі причини.

        Передача інфекції

         Вірус Зіка передається людям при укусах заражених комарів роду Aedes, в основному виду Aedes aegypti, що живуть у тропічних регіонах. Ці ж комарі є переносниками лихоманки Денге, Чикунгуньи й жовтої гарячки.

        Лікування

        Хвороба, викликана вірусом Зіка, зазвичай протікає легко й не вимагає специфічного лікування. Люди, інфіковані вірусом Зіка, повинні багато відпочивати, пити багато рідини й приймати звичайні препарати для усунення болю й лихоманки. При збільшенні симптомів необхідно звернутися за медичною допомогою й рекомендаціями. На даний час вакцини від цієї хвороби не існує.

         Що можна зробити для свого захисту?

         Найкращим захистом від вірусу Зіка є попередження укусів комарів. Це також захистить людей від інших хвороб, що передаються комарами, таких як Денге, Чикунгунья й жовта лихоманка. Для цього необхідно використовувати репеленти; носити одяг (переважно світлий), що максимально закриває тіло; використовувати фізичні бар'єри, такі як сітки, закриті двері й вікна; і спати під москітними сітками. Важливо також спорожняти, мити й закривати ємності, у яких може накопичуватися навіть невелика кількість води, такі як відра, квіткові горщики, з метою знищення можливих місць розмноження комарів.

    На даний час триває дослідження потенційного зв’язку між вірусом Зіка у вагітних жінок і мікроцефалією у народжених ними дітей. До появи додаткових даних вагітні жінки й жінки, що планують вагітність, повинні проявляти особливу обачність для захисту від укусів комарів під час відвідування країн, де відбувається передача вірусу Зіка, або, без крайньої необхідності, утриматися від поїздок до країн Латинської Америки до стабілізації епідемічної ситуації в регіоні. Водночас, ВООЗ не рекомендує вводити обмеження на поїздки та торгівлю з країнами, де відбувається передача вірусу Зіка.

     

Завідувач ІАК

КУ «Могилів – Подільський РМЦ ПМСД»                                О.В.Манжурова


Державні інформаційні ресурси