Результати діяльності Могилів-Подільської міжрайонної прокуратури у 2015 році
03 Березня 2016 р.
Правоохоронними органами району протягом 2015 року здійснено ряд заходів спрямованих на подолання злочинності та боротьби з її корупційними проявами.
Упродовж року спільно з правоохоронними органами району систематично проводились координаційні та міжвідомчі наради.На зазначені наради запрошувались представники влади та місцевого самоврядування. За результатами проведення нарад ухвалювались спільні узгоджені заходи спрямовані на боротьбу із злочинністю та корупцією. Реалізація даних узгоджених заходів певною мірою сприяла зміцненню законності на території нашого району.
У 2015 році до Єдиного реєстру досудових розслідувань Могилів-Подільським МВ УМВС України у Вінницькій області внесено 1024 заяви про злочини, що на 92 більше ніж у 2014 році. При цьому до суду скеровано 140 обвинувальних актів, за результатами розгляду яких судами винесено 122 обвинувальні вироки, а в інших випадках провадження закривались у зв’язку з примиренням сторін.
До позитиву можна віднести більший за середньо обласний відсоток розкриття кримінальних проваджень за остаточними результатами досудового розслідування, який складає 56,6 % (по області 42,1%), а також відсоток розкриття кримінальних проваджень минулих років, який складає 9,7 %., та є кращим показником ніж по області (7,9 %).
Рівень злочинності на 10 тисяч населення в цілому по району та місту в порівнянні з аналогічним періодом минулого року зріс на 0,2 % (по області ріст на 0,1%). З них, питома вага особливо тяжких злочинів складає 2,1% (12 злочинів проти 13 за аналогічний період минулого року) - по області 2,3%.. Питома вага тяжких злочинів складає 25,45 % (157 злочинів проти 127 за минулий рік), по області - 30,6%. Злочинів середньої тяжкості - 40,1 % (260 злочинів проти 202 за минулий рік), по області - 38,3%. Злочинів невеликої тяжкості 32,4% (211 злочин проти 181 за аналогічний період минулого року), по області - 28,9%.
Питома вага злочинів проти життя та здоров’я особи складає 19,7% та є вищою середньо обласної - 15,1%. Збільшилась кількість фактів незаконного заволодіння транспортним засобом з 1 до 13, хуліганств з 1 до 3, злочинів в сфері незаконного обігу наркотиків з 46 до 48.
Далі по суб’єктах: у звітному періоді судимими особами скоєно 80 злочинів проти 117 у минулому році (питома вага 27,4%, по області 32,8). У стані алкогольного сп’яніння скоєно 64 злочини проти 62 у минулому році (питома вага становить 20,95%, по області 12,9%).
Незважаючи на те, що прокуратурою у 2015 році начальнику МВ УМВС внесено доручення про проведення службової перевірки, за наслідками якої 1 особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а також внесено 2 документи прокурорського реагування щодо неналежної профілактики дитячої злочинності, за результатами розгляду яких 2 посадових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності збільшився показник злочинів вчинених неповнолітніми. Якщо упродовж 2014 року на території м. Могилева-Подільського та району неповнолітніми скоєно 24 злочини (з яких: 10 - тяжких, 12 – середньої тяжкості та 2 невеликої тяжкості), то у 2015 році неповнолітніми скоєно вже 25 злочинів ( з яких 8 тяжких злочинів, 15 середньої тяжкості, та 2 невеликої тяжкості).
Окрім зростання кількості вчинених кримінальних правопорушень, зросла і кількість неповнолітніх, що їх вчинили. Якщо у 2014 році таких було 20, то у 2015 році – 24. Найбільш поширеними злочинами, що скоюють неповнолітні були і залишаються крадіжки. Варто зазначити, що ріст вказаних категорій злочинів відбувся як і через прорахунки в роботі правоохоронних органів району так і органів влади й місцевого самоврядування. Адже саме останні мають регулювати продаж алкогольних напоїв особливо у нічний час, мають займатись соціальною адаптацією раніше судимих осіб (їх працевлаштуванням, забезпеченням житлом, мінімальними засобами для існування), проводити роз’яснювальну роботу серед неповнолітніх у школах, училищах, ліцеях (виявляти можливих порушників закону та діяти на випередження, не дозволяючи їм скоїти злочин).
Також, можливо органам влади та місцевого самоврядування необхідно забезпечити більш належне освітлення вулиць, встановлення камер в місцях масового скупчення людей, забезпечення чергувань громадських активістів під час дискотек та інших заходів. Адже біля кожного будинку правоохоронця не поставиш.
Вважаю, що в поточному році нам всім разом необхідно вжити вичерпних заходів спрямованих на боротьбу зі злочинністю і корупцією, основну увагу звернути на профілактику скоєння злочинів у громадських місцях, раніше судимими особами та неповнолітніми.
Далі хотів би зупинитись на основних показниках роботи міжрайонної прокуратури у 2015 році. Порівняно із 2014 роком зросла якість процесуального керівництва прокурорами у кримінальних провадженнях. Зокрема прокуратурою надано 228 письмових вказівок слідчим (217 у 2014 році) та скасовано 28 постанов слідчих про закриття кримінальних проваджень (25 у 2014 році).
Могилів-Подільською міжрайонною прокуратурою раніше повідомлялось про те, що у рамках кримінального провадження, розпочатого за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України під час проведення слідчих та негласних слідчих дій працівниками Могилів-Подільської міжрайонної прокуратури та УДПСЕ УМВС України у Вінницькій області 14.09.2015 задукоментовано факт отримання неправомірної вигоди в сумі 12. тис. грн. начальником служби у справах дітей Могилів-Подільської районної державної адміністрації.
Додатково повідомляю, що на даний час обвинувальний акт у вищезазначеному кримінальному провадженні направлено до суду. Державне обвинувачення підтримується Могилів-Подільською місцевою прокуратурою.
Протягом 2015 року Могилів-Подільською міжрайонною прокуратурою складено та направлено до суду 2 протоколи про вчинення адміністративних корупційних правопорушень за результатами розгляду яких 2 особи притягнуто до адміністративної відповідальності.
З початку поточного року Могилів-Подільською місцевою прокуратурою складено 5 протоколів про вчинення адміністративних корупційних правопорушень.
Незважаючи на зміни у законодавстві та позбавлення прокуратури пільг щодо сплати судового збору, Могилів-Подільська міжрайонна прокуратура у 2015 році активно виконувала функцію щодо представництва інтересів громадянина та держави у суді. Так, у 2015 році судами задоволено 28 позовів прокуратури на загальну суму 990 тис. грн. Крім того, за позовами прокуратури на кінець 2015 року у провадженні суду перебували ще 11 справ на загальну суму 1267 тис. грн.
Не залишається поза увагою прокуратури і забезпечення прав та інтересів осіб, що відбувають покарання у місцях позбавлення волі та до яких застосовано примусові заходи, пов’язані з обмеженням особистої свободи.
Так, протягом 2015 року прокуратурою внесено до ВК № 114 19 актів реагування, за результатами розгляду яких 22 працівників вказаної установи притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Також, керівником прокуратури в минулому році на особистому прийомі розглянуто звернення 34 в’язнів.
В межах реалізації прав громадян на звернення до органів прокуратури України у 2015 році до Могилів-Подільської міжрайонної прокуратури надійшло 277 звернень, з них 147 вирішено (3 задоволено), 126 – направлено до інших відомств для вирішення, 4 – повернуто заявникам або залишено без розгляду.
Із отриманих звернень 34 – з питань досудового розслідування, 5 – з питань представництва інтересів громадян та держави у суді, 13 – з питань при виконанні рішень судів та інших органів, 13 – з питань нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства. У порівнянні з 2014 роком у 2015 році значно зменшилась кількість звернень з питань досудового розслідування з 88 до 34 відповідно, та з питань представництва інтересів громадян та держави у суді з 101 до 5 відповідно. Збільшення кількості надходжених звернень не спостерігається ні на одному із напрямків діяльності.
У Могилів-Подільській міжрайонній прокуратурі протягом 2015 року працювали телефон «гарячої лінії» та засоби для приймання електронних звернень. Однак, звернення вказаної категорії не надходили.
У порівнянні 3 2014 роком до прокуратури надійшло на 262 звернення менше. Відповідно збільшилась і питома фага звернень направлених для вирішення до інших відомств, з 28 % у 2014 році до 45% у 2015 році. У 2015 році вирішеними залишились 53 % отриманих звернень, що на 16 % менше ніж у 2014 році.
Зменшення кількості отриманих звернень та зміна структури результатів їх розгляду спричинена змінами у покладених на органи прокуратури України функцій.
У 2015 році працівниками Могилів-Подільської міжрайонної прокуратури прийнято 240 громадян на особистому прийомі (з них 98 – особисто керівником прокуратури), а у 2014 – 257 (з них 52 – особисто керівником прокуратури). Керівниками та оперативними працівниками Могилів-Подільської міжрайонної прокуратури у 2015 році прийом громадян за місцем їх праці та проживання здійснювався у відповідності до графіка прийому, який завчасно оприлюднювався у місцевих друкованих ЗМІ.
З метою запобігання злочинності, формування у суспільстві авторитету і довіри до органів прокуратури, міжрайпрокуратурою систематично висвітлювалися у засобах масової інформації результати її діяльності, які реально вплинули на поновлення прав громадян та захист інтересів держави, об’єктивно інформувалася громадськість про стан законності та правопорядку і заходи до їх зміцнення. Так, у 2015 році здійснено 34 (29 у 2014 році ) виступи в ЗМІ, з яких 23 – у друкованих, а 9 (5 у 2014 році) – у електронних.
Додатково повідомляю, що у зв’язку з реформуванням органів прокуратури України з 15.12.2015 діє Могилів-Подільська місцева прокуратура, юрисдикція якої поширюється на територію м. Могилева-Подільського та Могилів-Подільського району, а також Мурованокуриловецького, Чернівецького, Томашпільського та Ямпільського районів.
Керівник Могилів-Подільської місцевої прокуратури Путря О.