До Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом
10 Грудня 2015 р.
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) призводить до розвитку ВІЛ-інфекції та захворювання на СНІД. Цей вірус пошкоджує клітини імунної системи, послаблює її і без лікування призводить до смерті. ВІЛ міститься в крові, грудному молоці, спермі і вагінальних виділеннях людини.
ВІЛ не може довго жити поза організмом і зараження цим вірусом відбувається тільки тоді, коли він потрапляє безпосередньо всередину тіла. Наприклад, при контакті з кров'ю або при проникненні через тонкі слизові оболонки: в піхві, прямій кишці або уретрі.
Високий ризик ВІЛ-інфікування:
► Споживання ін'єкційнихнаркотиків. Споживачі ін'єкційних наркотиків - група найвищого ризику ВІЛ-інфікування. Спільне використання шприців - майже гарантований спосіб передачі через кров таких вірусів, як ВІЛ і гепатит С. При обміні голками ризик зараження ВІЛ в три рази вищий, ніж при незахищеному статевому акті.
► Незахищений статевий акт. Якщо ВІЛ-інфікований чоловік не використовує під час статевого акту презерватив - вірус може проникнути в організм жінки через слизову оболонку піхви, шийки матки і самої матки. Ризик передачі ВІЛ зростає, якщо у жінки є ушкодження слизової оболонки, що полегшує потрапляння вірусу в кров. Ушкодження можуть бути мікроскопічними, і жінка може навіть не знати про них.
Якщо ж жінка інфікована ВІЛ, то під час незахищеного статевого акту вірус потрапляє в організм чоловіка через крихітні мікротравми на голівці статевого члена, або через слизову оболонку уретри або крайньої плоті.Увага! Зараження ВІЛ-інфекцією можливо також при оральному і анальному сексі. Слизова оболонка прямої кишки ще тонша, ніж в піхві, і часто ушкоджується під час сексу.
► Передача від матері до дитини.ВІЛ-позитивні вагітні жінки можуть передати інфекцію майбутній дитині під час вагітності і пологів. Також цей вірус передається при грудному вигодовуванні, оскільки він міститься в молоці. Дитина може уникнути зараження, якщо мама проходить належне лікування.
Низький ризик ВІЛ-інфікування:
► Переливання крові і її препаратів.В наші дні в усіх розвинених країнах, включаючи Україну, кров для переливання обов'язково тестується на ВІЛ, а її компоненти проходять термічну обробку.
► У медичних установах.Стандарт обслуговування в медичних установах забезпечує заходи по попередженню поширення інфекцій, що передаються через кров: використання стерильних хірургічних інструментів, рукавичок і безпечне знищення медичних відходів.
► Татуювання або пірсинг.У більшості країн існують гігієнічні правила, що регулюють роботу тату- і пірсинг-салонів. Переконайтеся, щоусі інструменти стерильні, а персонал працює в одноразових рукавичках.
Коли ви не можете заразитися ВІЛ:ВІЛ не здатний розмножуватися поза тілом хазяїна. Він не виживає на відкритому повітрі і тому не може поширюватися повітряно-крапельним шляхом або при побутових контактах.
Це означає, що ви не можете заразитися ВІЛ: через чхання і кашель,при використанні загальних столових наборів, при рукостисканні і обіймах, при поцілунках, при користуванні басейнами, при використанні душа і туалетних сидінь,при укусах комах (ВІЛ гине в організмі комах).
Як захиститися від ВІЛ?
1. Відмовтесь від вживання наркотиків. Цим ви не лише убезпечите себе від інфікування ВІЛ, але й збережете своє життя і здоров'я на довгі роки. Наркотики руйнують організм людини швидше, ніж ВІЛ.
2. Відмовтесь від ризикованої поведінки: частої зміни партнерів і випадкових статевих контактів. Вірність одному партнерові - кращий захист від інфікування ВІЛ.
3. Користуйтеся презервативами при будь-яких формах статевого акту, але пам'ятаєте, що навіть цей метод контрацепції не гарантує стовідсоткового захисту від ВІЛ і інших інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Як здати аналіз на ВІЛ?
1. Ви можете пройти тест на ВІЛ у будь-якій установі охорони здоров'я за місцем проживання.
2.Консультативну допомогу з питань ВІЛ/СНІДу можна отримати:
- Вінницький обласний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом (адреса:м. Вінниця, 5 км. Барського шосе,Медмістечко, тел. – 39-63-61) з 9.00 до 15.00.
3.Всеукраїнська безкоштовна «гаряча лінія» з питань ВІЛ/СНІД - 8-800-500-45-10, цілодобово.
Завідувач ІАК КУ « Могилів – Подільський РМЦ ПМСД» Манжурова О.В.