Декларуємо спадщину та дарунки отримані в 2015 році
10 Лютого 2016 р.
Оподаткування доходів фізичних осіб та порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) регламентується розділом IV «Податок на доходи фізичних осіб» Податкового кодексу України (далі – Кодекс).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав регламентується статтею 174 Податкового кодексу України.
Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації.
Обов’язок платника щодо подання декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається:
-спадкоємцем-нерезидентом, який зобов'язаний сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини;
-спадкоємцем, який отримав у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб;
-спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.
Об’єкти спадщини, які підлягають оподаткуванню:
а) об'єкти нерухомості;
б) об'єкти рухомого майна, зокрема (зокрема, предмет антикваріату або витвір мистецтва; природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння; будь-який транспортний засіб та приладдя до нього; інші види рухомого майна);
в) об'єкти комерційної власності, а саме: цінні папери (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об'єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу від неї, майнові та немайнові права;
г) суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, а також сума, що зберігається відповідно на пенсійному депозитному рахунку, накопичувальному пенсійному рахунку, індивідуальному пенсійному рахунку спадкодавця - учасника накопичувальної системи пенсійного забезпечення;
ґ) готівка або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.
Щодо категорії спадкоємців, то для цілей оподаткування Кодексом запроваджено термін "ступінь споріднення" для членів сім'ї спадкодавця.
Поняття "члени сім'ї" та ступінь споріднення визначені підпунктом 14.1.263 ПКУ. Зокрема, членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.
Граничний строк подання декларації у 2016 році – 3 травня поточного року
Бланки декларацій можна отримати безкоштовно в у центрі обслуговування платників (ЦОП) Могилів-Подільської ОДПІ за адресою: м. Могилів-Подільський, вул. Василя Стуса 54/7а). Довідки - за телефоном 6-26-48, 6-33-15.
Управління доходів і зборів фізичних осіб
Могилів-Подільської ОДПІ