01 – 07 серпня Всесвітній тиждень грудного вигодовування.
01 Серпня 2017 р.
Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування проводиться щорічно з 1 по 7 серпня в більш як 170 країнах світу під егідою Всесвітнього альянсу на підтримку грудного вигодовування (WABA) у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ). Метою є захист, підтримка і просування грудного вигодовування.
Цей тиждень проводиться в ознаменування Інночентійської декларації ВООЗ і ЮНІСЕФ, яка була прийнята в серпні 1990 року для охорони, заохочення і підтримки грудного вигодовування.
За статистикою 97% жінок здатні успішно годувати грудьми. Природним завершенням пологів є початок грудного вигодовування. Всі системи жіночого організму готуються до цього протягом вагітності. Найбільша складність для жінки при годуванні груддю - це дезінформація і міфи про годування грудьми.
Діти, яких вигодовують виключно грудним молоком мають у 14 разів більше шансів вижити протягом перших шести місяців життя, ніж ті, які не отримують такого вигодовування. Початок грудного вигодовування у перший день після народження може скоротити ризик смерті новонародженого на 45 відсотків.
Грудне вигодовування також сприяє здатності дитини вчитися і допомагає запобігти ожирінню та хронічним захворюванням пізніше у їхньому житті. Недавні дослідження у Сполучених Штатах та Великобританії вказують на великі заощадження у сфері охорони здоров’я у результаті грудного вигодовування; тобто діти, яких вигодовують грудним молоком хворіють набагато рідше, ніж діти, які не отримують грудного молока.
ГРУДНЕ МОЛОКО є єдиноюїжею, якої потребує дитина протягом перших шестимісяцівжиття. Немаєніякоїнеобхідностідаватиіншуїжу, напоїабо воду. Це унікальний,індивідуальний, незамінний і єдиний продукт харчуванняновонародженоїдитини.
ГРУДНЕ МОЛОКО - це жива субстанція, створена тільки для однієїконкретноїдитини, яка постійнозмінюєтьсязалежно від її потреб. Грудне молоко не можназамінитиніякиміншим продуктом.
ДІТИ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ НА ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ, МЕНШ ВРАЗЛИВІ ДО:
Ø хвороб дихальнихшляхів;
Øінфекційвуха;
Øінфекційсечовивіднихшляхів;
Øранніхпроявівдіабету;
Øранніхпроявівалергій;
Øастми і задухи;
Ø синдрому раптовоїдитячоїсмерті;
Øхвороби Крона;
Ø деяких видівдитячихонкологічнихзахворювань,
наприклад, лейкемії та лімфоми.
У ДІТЕЙ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ НА ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ:
§спостерігаєтьсякращареакція на вакцинацію;
§спостерігаєтьсябільшякіснийкогнітивний і ментальнийрозвиток;
§спостерігаєтьсяменшевипадківкарієсу й аномалійзубноїоклюзії;
§кращагостротазору.
ЖІНКИ, ЯКІ ГОДУЮТЬ ДІТЕЙ ГРУДЬМИ, МЕНШ ВРАЗЛИВІ ДО:
Øанемії;
Ø раку грудей;
Ø раку яєчників;
Øрозрідженнякістковоїтканини в старшому віці (остеопорозу);
Øвагітностіпротягомвиключно грудного вигодовування.
Дитина віком до шести місяців повинна отримувати тільки грудне молоко, немаєфізіологічної потреби у введенні в її раціон додаткової рідини у вигляді води, чаїв(чорного, зеленого або трав'яного), соків, відварів тощо.
Грудневигодовуваннянеобхіднопочативпродовжпершоїгодинипісляпологів.Молозиво, яке виробляється у матері в першікількаднівпісляпологів, має потужнізахиснівластивості, і його склад ідеальнопідходить до потреб новонародженоїдитини.Дитинунеобхідногодувати, як тільки вона виявляєознаки голоду, удень і вночі, необмежуючи час смоктання. Це називаєтьсягодуванням на вимогу.Діти на грудному вигодовуваннірідшехворіють на інфекційні та алергійніхвороби,маютьменшийризикрозвитку отиту, діареї, синдрому раптовоїсмерті, а у старшому віці- бронхіальноїастми, ожиріння, маютькращіпоказникирозумовогорозвитку.Грудне молоко міститьблизько 90 % води, що повністюзадовольняє потреби дитини врідині. Введеннядодатковоїрідинипідвищуєризикгострихкишковихінфекцій, зменшуєпотребу у грудному молоці та тривалість грудного вигодовування.
ОСНОВНІ ПРАВИЛА УСПІШНОГО ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ:
³прикладаннядитини до грудей матеріпротягомпершоїгодинижиття;
³цілодобовеспільнеперебуванняматері з дитиною;
³правильнеприкладаннядитини до грудей матері;
³грудневигодовування за вимогоюдитини, в тому числівночі;
³ не даватидитині до шести місяцівніякихіншихпродуктів і рідини, за виключенням
випадків, зумовленихмедичнимипоказаннями;
³ не використовувати соски, пустушки;
³виключногрудневигодовування до шести місяців;
³обов'язковевведення адекватного прикорму з 6 місяців;
³продовження грудного вигодовування до двохроків.
Дітям не потрібнодаватипустушку, соску, абонапувати з пляшечки. Механізмсмоктання соски і грудей різний, і дитиніпотімважко буде смоктати груди. Доведено, щовикористання сосок абопляшечокпризводить до зменшеннякількості молока у матері.Використання сосок-пустушок не тількизашкоджуєуспішному грудномувигодовуванню, вонотакожнесенебезпеку для дитини.
Кожнажінка, яка виносила і народила дитину, можеуспішновигодуватиїїсвоїмгрудним молоком. Виключення з цього є унікальнимивипадками.
Визначним в успішному грудному вигодовуванні є правильнеприкладаннядитини догрудей, оскількинеправильнеприкладанняпризводить до больовихвідчуттів і тріщин насосках, зменшеннякількості молока, і, як результат, відмовидитини від грудей.
ОЗНАКИ ПРАВИЛЬНОГО ПРИКЛАДАННЯ ДИТИНИ ДО ГРУДЕЙ МАТЕРІ:
ª голова і тілодитинизнаходяться в однійплощині;
ªтілодитинипритиснуте до матеріобличчям догрудей, нісзнаходитьсянапроти соска;
ªматипідтримує усе тілодитинизнизу, а не тількийого голову та плечі;
ªматипідтримує груди знизупальцями, при цьомувказівнийпалецьзнаходитьсязнизу, а великийпалець — зверху (пальці не повинні бути близьковід соска);
ªспочаткумати повинна доторкнутись соском догуб дитини і почекати, коли дитина широко відкриє рот, а потімшвидконаблизитидитину до грудей, направивши їїнижню губу нижче соска так, щоб дитина захватила
нижнючастинуареоли;
ªположенняматері повинно бути зручним для неї.
Ознакиефективногосмоктання: у дитиниспостерігаєтьсяповільне, глибокесмоктання з невеликими перервами.Однією із найбільш розповсюджених причин введення в раціон дитини молочнихсумішей та припинення виключно грудного вигодовування є стурбованість матері
недостатньою, на її думку, кількістю грудного молока.
ДОСТОВІРНІ ОЗНАКИ НЕДОСТАТНЬОГО ОТРИМАННЯ ДИТИНОЮГРУДНОГО МОЛОКА:
ª прибавка у масіменше 500 г на місяць;
ªсечовиділеннядитинименше 6 разів на день, сеча жовтаконцентрована з різкимзапахом.
Плач не є ознакою того, що дитині не вистачає молока абопотрібнаіншаїжаабовода. Якщо вона добре набирає вагу, причину плачу слідшукати в іншому.
Матері, якіпобоюються, що їм, нібито, не вистачить молока, часто даютьсвоїмдітяміншуїжуаборідину. Але це призводитьлише до того, що кількість молока у матерізнижується. Тому що дитина, яка вженаситиласяіншими продуктами, висмоктуєменше, івідповіднокількість молока у матерітакожзменшується.У періодвигодовуваннягрудьми у матеріможливевиникненнялактаційнихкризів. Цетимчасовезменшеннякількості молока без видимих причин, яке продовжується всередньому 3-4 дні і має зворотній характер. Необхідноінформуватиматір проможливістьвиникнення таких кризів. В цейперіодматерінеобхідніпсихоемоційнапідтримката відпочинок.У разізахворюванняматері на гостріреспіраторніхвороби, годуваннягрудьминеобхіднопродовжувати.Дужепоширенапомилкова думка, що успішність грудного вигодовуваннязалежитьвід кількостіїжі, яку споживаємати. Повноціннехарчуванняматері, яка годує, дужеважливе. Вона повинна одержувати з їжеюдоситьвітамінів і мікроелементів, які
містяться в звичайних продуктах. Але їйзовсім не потрібноспоживатиекзотичніпродуктиабоїсти і пити за двох, оскількиті "накопичення", якізробиворганізмпід часвагітності, власне і призначаються для забезпеченняуспішного грудного вигодовування.Навітьякщохарчуванняматерідоситьскромне, вона можеуспішновигодуватидитину.Якщожінка не годуєгрудьми, жировінакопичення так і залишаться не використаними.
Саме з цієї причини жінки, якігодуютьгрудьми, швидшевідновлюютьформи тіла.
Ніякамолочнасуміш не можезамінитиматеринське молоко, щоб не булонаписано на їїупаковці!
Батькам необхіднорозуміти, що які б привабливірекламніповідомлення не булинаписані в буклетах для матерівабо наупаковцідитячоїсуміші - це всьоголишесухекоров'яче молоко здодаваннямолій, вітамінів, мікроелементів і біологічних добавок,що не робитьїханітрохи"наближеними" або "подібними" догрудного молока. Будь-якіпорівняннясумішей з материнськиммолоком абостверджування, що вони "сприяютьрозвиткуабозміцнюютьімунітет" є неетичними, неправдивими і
спрямованимилише на збільшеннязбуту продукту та одержанняприбутків. У багатьохкраїнахсвітутакімаркетинговіприйомиоголошені поза законом.
При цьомудужеважливопам'ятати, що сухімолочнісуміші не є стерильним
продуктом і можутьміститишкідливібактерії, які при порушенні умов зберіганняабоготуваннясумішішвидкорозмножуються і можутьвикликатисерйознізахворюванняабонавітьпризвести до смертідитини.
Б А Ж А Є М О М І Ц Н О Г О З Д О Р О В ’ Я
В А М І В А Ш О М У М А Л Ю К О В І !
Завідувач ІАК КУ «Могилів – Подільський РМЦ ПМСД» О.В.Манжурова