Могилів-Подільська районна державна (військова) адміністрація
офіційний сайт
22 Квітня 2024 р.
Герб України Прапор України Версія сайту для людей з обмеженими можливостями

Дмитрівська церква

Дмитрівська церква

Дмитрівська церква – пам’ятка місцевого значення, яка  знаходиться в с.Кукавка Вендичанської територіальної громади  Могилів-Подільського району. 

Церкву  датовано 1806 роком. Ініціатором спорудження став граф І. Морков, який володів селищем і виділив кошти на будівництво. В. Тропінін у той час був кріпаком графа, тому його залучили до робіт з проектування та розпису церкви. Художник багато років (з перервами в 1804 – 1821 роки) жив у селі Кукавка. У радянський період живопис у храмі було зафарбовано, а потім знову відреставровано.

У другій половині ХІХ ст. будинок значно перебудований. Спочатку західний і східний фасади мали великі колонні портики з трикутними фронтонами, а два малих портика прикрашали півкола північного і південного фасадів (портики розібрані в 1882 р.). Інтер'єр змінювався чотири рази: двічі за життя В.А. Тропініна, потім 1870 р. і 1942 р.

Цегляна, однонефна, тричастинна, однокупольна, з прямокутною східною частиною та круглим нефом. Східний і західний обсяги перекриті хрестовими склепіннями, неф - куполом, встановленим на зрізане хрестове склепіння за допомогою вітрил. У 1870 р. інтер'єр було розписано.

До проголошення незалежності України в будівлі був музей, присвячений життю та творчості В. Тропініна. Але після 1991 року його перенесли до місцевого будинку культури, а храм відновив богослужіння. У парафіяльному дворику встановлено пам’ятник знаменитому художнику.

Деякі полотна пензля В.А. Тропініна передано у 1926 р. Київському музею ім. Т.Г. Шевченка, решта – Вінницькому обласному краєзнавчому музею у 1936 р., малюнки та ескізи В.А. Тропініна зберігаються у Третьяковській галереї та історичному музеї у Москві. У пам'ятнику розміщено краєзнавчий музей. Досить імовірно, що В. Тропінін є автором і таких ікон, як "Зняття Спасителя з хреста", "Чотири євангеліста", а також декількох ікон, які прикрашають іконостас храму.

 

Державні інформаційні ресурси