Могилів-Подільська районна державна (військова) адміністрація
офіційний сайт
17 Січня 2025 р.
Герб України Прапор України Режим високої контрастності

Оксанівський печерний оборонний монастир

Оксанівський печерний оборонний монастир, що у Ямпільській територіальній громаді Могилів-Подільського району, занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України відповідно до наказу Міністерства культури та інформаційної політики України від 21.08.2020 р. №2065.

Скельно-печерний оборонний комплекс – унікальний об’єкт культової та оборонної архітектури. Зокрема, через петрогліфи та графіті на його стінах. До початку 2000-х років археологічні та архітектурні дослідження на території комплексу не проводилися, хоча печери біля Оксанівки згадувалися у машинописному звіті спелеологічної експедиції МДУ та КДУ 1949 року.

Вперше архітектурно-археологічний огляд було проведено у 2003 році. Тоді були складені схематичні плани деяких приміщень, описані та зафотографовані окремі наскельні зображення.

У 2013 році дослідження Оксанівських печер було продовжено. Як наслідок: визначені особливості більшості приміщень, виділені три будівельних етапи, інтерпретовані петрогліфи та графіті, з’ясовані фінальний етап використання печерних приміщень, первісний архітектурний вигляд комплексу. Завдяки знахідці датованого напису вдалося визначити, що останній період використання комплексу – 70-ті роки XVII століття. Очевидно користувалися ним келіоти – монахи, які ведуть замкнутий стиль життя.

Зберегти оцю неймовірну красу на полотнах, показати її місцевим мешканцям села, поширити для інших,таким був задум, коли організовували пленер художників (керівник ГО «Ямпільщина Туристична» Мирослава Марченко). Це була перша спроба привернути увагу митців до пам’ятки культурної спадщини 11-17 століття. Пленер ще й додав селу туристичної привабливості.

Державні інформаційні ресурси