Державний історико-культурний заповідник « Буша»
Непохитна Буша...Гордість і слава Поділля. Це наше горде минуле.
Державний історико-культурний заповідник « Буша» щороку зустрічає безліч гостей. Хтось приїздить помилуватися шаленно-гарними пейзажами місцини, хтось відпочити від міської суєти та зачерпнути з джерел древньої сили, а хтось дізнатися неймовірну та різноманітну історію нашого краю.
Щороку потік туристів збільшується. Левова частка відвідувачів заповідника – діти. Діти – особлива та надзвичайно вимоглива категорія туристів, яка потребує неординарного підходу в проведенні екскурсій.
Науковцями заповідника , за підтримки та допомоги вінницької журналістки Наталі Болховської, було започатковано кардинально нову форму проведення екскурсій – історичний квест «Легендарними стежками Буші». Ця нова та надзвичайно цікава гра, викликала масу захоплених відгуків як у дітей так і в їх батьків.
Яскравою подією 2021 року став Всеукраїнський фестиваль «Подільський оберіг», який тривав з 21.06.2021 по 03.07.2021 року.
Проведення фестивалю присвячено святкуванню 30-річчя незалежності України. Даний захід поєднав в собі Всеукраїнський пленер скульпторів-каменотесів «Подільський оберіг»; Всеукраїнський фестиваль майстрів народної творчості «Бушанська пектораль» та Всеукраїнський культурно-мистецький проект «Шляхами тканої Буші».
У вересні 2021 року на базі Державного історико-культурного заповідника "Буша" відбулася Третя Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція «Печерні комплекси та храми Подністров’я». Організаторами конференції є Державний історико-культурний заповідник «Буша» та Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського. Для учасників було організовано виїзд на місця, де кожен зміг озвучити власні наукові тез, поділитися цікавими версіями походження храмів та комплексів, обговорити проблеми музеїфікації та збереження памяток.
У травні 2021 р. у Художньому музеї Державного історико-культурного заповідника «Буша» відкрилась персональна виставка заслуженого художника України Юрія Кафарського. На виставці представлено десятки пейзажів та жанрові картини. Таким чином, відвідавши виставку «Кольорові акценти живопису Юрія Кафарського», туристи мають змогу ознайомитися з різними напрямками творчості художника.
Цікавим для відвідувачів є музей "Подільська хата", де можна познайомитися з побутом селян кінця ХІХ початку ХХ ст.ст. Тут представлені знаряддя праці, посуд, одяг, рушники, скриня, дитяча колиска, картини, ікони та інші предмети сільського побуту. Етнографічна колекція розміщена в старовинній 130-річній хаті в центрі села Буша, поруч із Замковою горою. Етнографічний музей розташований у стінах невеликої хати, яка належала звичайній селянській родині. Вік цього будинку досить солідний, близько півтора століття. Ця хата немов застигла в часі, аби показати нам як жили наші предки.
В приміщені Адмінстрації державного історико-культурного заповідника «Буша» постійно проходять виставки, зокрема виставка ялинкових прикрас «Новорічне диво», різдвяних витинанок і прикрас «Різдвяне мереживо», майстер-класи з випікання обрядового хліба.