Могилів-Подільська районна державна (військова) адміністрація
офіційний сайт
08 Грудня 2024 р.
Герб України Прапор України Режим високої контрастності

Палац Чацького

Палац Чацького

Категорія – палаци, маєтки.

Палац Чацького – пам’ятка національного значення, яка  знаходиться в с.Серебринці (в минулому містечко Серебринець)  Вендичанської територіальної громади  Могилів-Подільського району. 

У XVI ст. волості серебринецькі належали магнатам Язловецьким. Після Язловецьких землі належали Чурилам. Останім власником був ксьонз Станіслав Чурило. До 1700 р. ці землі залишались без пана, а опісля перейшли по спадковості Дідушицьким. 

Звів палац Михайло Чацький. Його брат - Тадеуш Чацький був відомим просвітителем, а сам Михайло був учасником повстання Т. Костюшко.

Після 1793 р. Катерина ІІ передала маєток фельдмаршалу П. Задунайському. Але через 3 роки володарем маєтку знову став Чацький.

Пізніше в маєтку жив учасник оборони Севастополя під час Кримської війни генерал-лейтенант І.Г. Бережников. Палац споруджували у 1770-1780 рр., на досить високому цоколі та побудований з цегли, а колони, капітелі, плити балкона витесані з піщанику.  Розташований на схилі, фасад має цокольний поверх. Прикрасою над ним є балкон на стовпах впродовж усього одинадцятивіконного фронтону.

Палац був збудований в стилі класицизму. Будівля була прямокутною за поземним планом, двохповерховою. Зі сторони парку будинок стояв на високому цокольному поверсі. В палаці повністю збереглася ліпнина. Планування всередині було централістичним, з залою та парадними приміщеннями на першому поверсі.

Найцікавіша серед всіх кімнат – мармурова зала. Шкода, що мармуровий камін у цій залі не зберігся. Хоча інші елементи декору залишилися практично недоторканими. Унікальний візерунок з грифонів, рослинних елементів і геометричних сплетінь робить маєток гідним навіть царського палацу. 

Державні інформаційні ресурси