Могилів-Подільська районна державна адміністрація
Офіційний сайт
25 Червня 2019 р.
Герб України Прапор України Версія сайту для людей з обмеженими можливостями

Сила культури - непереможна

08 Листопада 2018 р.

9 листопада – Всеукраїнський  день працівників культури та майстрів народного мистецтва.

         З кожним  днем, з кожним роком наша Україна стає все авторитетнішою, все упізнаванішою у світі, як могутня незалежна держава. У цьому чимала заслуга різних категорій населення, в тому числі і працівників культури. Адже духовність нації відіграє першочергову роль у суспільному прогресі. Отже, цілком заслужено ми маємо в календарі свій особливий день – День працівників культури та майстрів народного мистецтва.  

         Здебільшого – це віддані своєму покликанню, талановиті, невтомні фахівці, котрі вміють згуртувати навколо себе собі подібних, достукатись до будь – чийого серця. У цьому можна було пересвідчитись під час чергової атестаційної кампанії, що відбувалась нещодавно в нашому секторі культури і туризму районної державної адміністрації.

  Клубне обслуговування населення району здійснюють 49 закладів – 20  Будинків культури, 28 сільських клубів,  районний Будинок культури «Дружба».  В більшості з них б’є життєдайним ключем робота, насамперед з молоддю та іншими групами населення.

   Протягом року клубні заклади культури району здійснювали організацію та проведення соціокультурних та мистецьких заходів, традиційних конкурсів, фестивалів, свят та оглядів, демонструючи  різні види і жанри аматорського мистецтва.

   Починався рік гарним і велелюдним дійством – участю «народного» аматорського вокального ансамблю української пісні «Діброва» Сказинецького СБК та театру пісні «Любисток» Серебринецького клубного закладу в обласному мистецькому проекті – етнофестивалі «Різдво в Буші»,  приуроченому до новорічно - різдвяного  циклу.

20 – 22 січня в закладах культури  району проведено: тематичні вечори, круглі столи,  бесіди, лекції до Дня Соборності та Свободи України             «Україна – єдина Держава», «Соборність – це єдність і злагода». Спільно з бібліотечними працівниками проведено тематичний захід до Дня пам’яті Крут «Їх тут триста, як скло, товариства лягло…».

    У лютому в районному музеї етнографії та народного мистецтва відбувся вечір – вшанування «Горлиці славетне ім’я» до 103 - ї річниці від дня народження етнографа, фольклориста, народної майстрині, заслуженого працівника культури України  Марії Авксентіївни Руденко.

    У закладах культури сіл: Кремінне, Тропова, Бронниця, Серебринець, Серебрія проведено тематичні вечори та вечори – зустрічі з учасниками бойових дій на території інших держав.

   Починаючи з 6 лютого, заклади культури району долучилися до культурно – мистецької акції «Натхненна у праці, увічнена в пісні – квітуй Могилів – Подільська земля». Естафета «Від села до села» приурочена 95 – й річниці утворення Могилів – Подільського району.

    20 лютого в райдержадміністрації проведено вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні «Їм у віках, судилося безсмертя».

   В березні в РБК «Дружба», проведено урочистості, присвячені 95 – річчю утворення Могилів Подільського району «Район крокує до свого 100 – річчя», де у концертній програмі взяли участь кращі колективи художньої самодіяльності. До речі, однією з перших отримала нагороду «За особливі заслуги перед Могилів – Подільщиною» директор музею ім. Марії Руденко, заслужений майстер народної творчості України Марія Гоцуляк,  а через певний час – керівник народного духового оркестру с. Сугак, заслужений працівник культури України Михайло Пустовіт.

     В квітні відбувся 10 –й районний огляд – конкурс художнього читання «Мій  Придністровський краю, словом тебе величаю». А згодом відбувся     10 - й дитячий фестиваль української пісні «Бронницький зорецвіт».

   Знаковою подією для району на початку травня став ІІ Міжнародний фестиваль повітроплавання АВІА – Фест «Крила Дністра – 2018»в с. Лядово, де взяли участь територіальні громади та творчі колективи району.

    8 травня проведено районний тематичний захід  «Вони крок за кроком наближали Перемогу», присвячений Дню пам’яті, примирення, 73 – й річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 73 – й річниці завершення другої світової війни.   Наприкінці травня до 204 – ї річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка в РБК «Дружба» відбулася зустріч з поетами, письменниками, художниками – учасниками міжнародного Шевченківського свята «В сім`ї вольній, новій». Кращі колективи району брали участь в концертній програмі «Велич Тарасового слова – через роки, через віки».

    Гарного літнього дня, в селі Сугаки, відбувся перший мистецький фестиваль поетичного, музичного та  декоративно – прикладного мистецтва «Сугаківське перевесло», котрий зібрав таланти і відомих земляків.

    « Народний»  гурт весільних музик «Загравай»  Кукавського СБК представляв  наш район на обласному конкурсі «Народні музики Поділля»

в м. Немирів, де виборов почесне друге місце. А співаки ансамблю

« Діброва» з Сказинець брали участь у обласному пісенному фестивалі в селі Правилівка Оратівського району, котрий організовує відома телеведуча Ганна Секрет.До речі, на базі  «Діброви» обласним центром народної творчості було проведено семінар для керівників вокальних і хорових колективів нашого району.

   

     В клубних закладах культури району проведено ремонти на загальну суму 529.5.тис.грн., з них за місцевий бюджет 29.9.тис.грн., спонсорські кошти 278.5тис. грн.  Придбання в клубних закладах складає 1млн.220ти.грн., з них місцевий бюджет 1 млн.197тис.грн., спонсорські кошти 23.0тис.грн. 

  Для районного будинку культури «Дружба» придбано музичну апаратуру на суму 199.8тис.грн., та проектор на суму 76.2тис.грн. 

   Всього придбання склало на загальну суму 1 млн. 496 тис. грн.

               Бібліотечне обслуговування населення Могилів – Подільського району здійснюють 41 публічна бібліотека, а саме: центральна районна, селищна і 39 сільських.

            За перше півріччя до бібліотек району надійшло 1308 примірників книг на суму 78784 грн., з них в сільські бібліотеки 956 примірників, що становить в середньому по 23 книги на кожну бібліотеку. Фонди бібліотек поповнювалися через обмінно – резервний фонд обласної бібліотеки ім. Тімірязєва та дарувалися читачами.

           Для бібліотек району передплачено 72 назви 204 примірники періодичних видань на суму 25625 грн., в середньому по 4 – 5 примірників на кожну бібліотеку.

           Проведено ремонти в бібліотеках сіл Садова, Конева, Грушка, Бронниця, Бернашівка,  Лядова, Слобода – Шлишковецька та ін. За  сприянням сільської ради, народного депутата України Юрія Македона в с. Бронниця відкрито перед закладом культури зону відпочинку, де сільська бібліотека створила інтелектуальний майданчик для творчості, спілкування, дозвілля, навчання із зоною Wi-Fi.

              Бібліотечні працівники району взяли участь у обласному проекті «Голоси живої історії» (збір матеріалів про учасників АТО, волонтерів), у Всеукраїнській акції «Бібліотека українського воїна» (збір книг для військових частин), в обласному конкурсі патріотичного вірша «З Україною в серці».

            До Всесвітнього дня книги і авторського права у всіх бібліотеках району проведено День інформації «Світ знань відкриває книга».

    Бібліотеки району проводили науково – пошукову роботу по створенню та доповненню історії сіл району. Свої презентації ставили на заходи по відзначенню 95 – ї річниці утворення району.

            Центральна районна бібліотека брала участь у профорієнтаційному інтелектуальному заході «Місто професій». Під час літніх канікул в районі проходить акція « В літні пригоди з цікавою книгою». Книжкові  виставки,  літературні вечори, історичні уроки, круглі столи, презентації книг, такі як: «Сильна родина – міцна країна» ( до Міжнародного дня сім`ї), «Цей день в історії: 26 квітня «Чорнобильська катастрофа», «Знаємо свої права – виконуємо свої обов’язки» (про захист прав населення), «Читаючі діти – читаюча нація» (Всеукраїнський тиждень дитячого читання), «Весна і мама дві краплини сонця» (зустріч з письменницею Ніною Гнатюк), естафета заходів до 95 – ї річниці утворення району «Натхненна у праці, увічнена в пісні – квітуй, Могилів – Подільська земля» - проведено у всіх бібліотеках району.

              Незмінним учасником усіх масштабних культурологічних заходів є районний музей         етнографії та народного мистецтва імені Марії Руденко. Тут гостинно відкриті двері для дорослих і дітей, котрі бажають прилучитися до прекрасного, оволодіти якимсь мистецьким жанром. У цьому році музейні скарби демонструвалися у Вінниці під час проведення Дня Європи, Шевченківського літературно – мистецького свята « В сім`ї вольній, новій», традиційного фестивалю «Скарби Поділля» до Дня Незалежності України, на 70 – й обласній виставці майстрів народної творчості.

               Серед почесних гостей музею були учасники Шевченківського свята – члени Національної спілки письменників України, делегати ІІІ Міжнародного з’їзду майстрів витинанки, артисти провідних драмтеатрів Києва та Вінниці.

               На території Могилів – Подільського району є 53 історичні пам’ятки, присвячені подіям та героям Другої світової війни: 32 пам’ятники,                        20 братських могил, 1 меморіал ( в с. Серебрія). Регулярно проводяться  поточні ремонтно – реставраційні роботи пам’ятників,  тож всі вони знаходяться в належному стані.

             Тенденція розвитку галузі туризму зосереджена у наступних напрямках: екологічний туризм, пізнавальний туризм (розважально – екскурсійний табір та науково дослідницький), релігійний, спортивний, оздоровчий туризм,   бізнес – діяльність, скаутські походи і табори.

 

            Організацію спортивно – оздоровчого дитячого туризму виконують спортивно – туристичний  клуб «Еверест», клуб з  парапланеризму (центр повітроплавання в с. Кремінне) та «Молодіжна організація  «Подільські скаути».

            В першій половині 2018 - го року завдяки Лядівському монастирю район відвідало понад 5 тисяч паломників. У скаутських походах і  таборах району в звітному періоді 2018 року було залучено 127 дітей з різних куточків України.

          Значними подіями стало проведення: Фестивалю повітроплавання в   с. Нагоряни; Всеукраїнського збору – походу «Чисті джерела» в с. Юрківцях;Реконструкція бою в с. Серебрія.

 

            Виходячи зі сказаного, робимо висновок, що бійці нашого  культурного фронту також на передовій – вони піклуються про підтримання в своїх населених пунктах, а отже і в державі в цілому патріотичного духу, віри у продовження кращих традицій нашого народу.

         І я з великим задоволенням вітаю усіх працівників культури та майстрів народного мистецтва з професійним святом! Нехай  щастить вам і вашим родинам в усіх благородних замислах. Нехай яскраво світяться вікна у ваших закладах. Нехай буде затісно від відвідувачів і сонячно від їх  вдячних усмішок! Бо сила нашої культури – непереможна!

 

 

                                                                                   Лариса Хухлей,

                                                              завідувач сектору культури і туризму 

                                                                районної державної адміністрації

 

 


Державні інформаційні ресурси