26 Березня 2019 р.

Марія Руденко - наша гордість і берегиня українських традицій

20 Лютого 2019 р.

14 лютого відбувся вечір пам’яті, приурочений 104-тій річниці з дня народження всесвітньо відомої народної майстрині Марії Авксентіївни Руденко. А відтак в малій залі районного будинку культури зібралися народні колективи, студенти, шанувальники народного мистецтва.

У заході взяли участь методист обласного центру народної творчості, фольклорист Тетяна Гарбулінська, начальник відділ культури, мистецтв та спорту Лариса Хухлей, директор районного будинку культури Микола Новіцький.

Ведучі заходу Олена Просвєтова та Генадій Колядко повели присутніх у неймовірний світ Марії Руденко, наповнений любов’ю і шаною до народних традицій, звичаїв, української пісні.

Директор музею етнографії та народного мистецтва імені Марії Руденко, Заслужений майстер народної творчості Марія Гоцуляк відкрила пам’ятний захід. Вона схвильовано сказала, що Марія Руденко – одна з провідних в Україні постатей національної культури та духовності. Це людина всесвіту, яка належить усьому людству. Недаремно вчені назвали її іменем нову планету. Марія Василівна щиро запросила усіх побувати в музеї, який 15 років береже та пропагує унікальну творчу спадщину подільської Горлиці. Адже в його стінах зібрано кілька сотень цінних експонатів з домашнього архіву Марії Руденко, фотографій, фольклорно-етнографічних записів, листів, нагород, витинанок, вишитих її руками речей.

Провідний спеціаліст Вінницького обласного центру народної творчості Тетяна Гарбулінська відзначила велике значення фольклористки Марії Руденко, яка багато зробила для відродження подільської пісні. Вона записала понад 3000 народних пісень, тисячі прислів’їв та приказок, казок, легенд, переказів, вона зберегла для майбутніх поколінь чимало давніх обрядів. А створений нею народний фольклорно-етнографічний ансамблю «Горлиця» - найстарший на Вінниччині. Уже 57 років колектив радує людей своїм автентичним співом, виконанням унікальних народних пісень. До наших днів збереглися аудіо-касети з народним фольклором, записані Марією Авксеніївною. А в 2016 році до 55-річного ювілею колективу «Горлиця» видано репертуарний збірник пісень, зібраних невтомною берегинею та її співучими посестрами. Багато років очолювала ансамбль послідовниця та унікальна співачка Зінаїда Багрій, яка на жаль також віддійшла у вічність. Сьогодні керує ансамблем Валентина Вовчук, яка з юних років, разом зі своєю мамою, співала в колективі.

Добрими спогадами про народну майстриню поділились Антоніна Шимко із Слободи-Яришівської, голова районної ветеранської організації Петро Кубаль. Промовці згадували свята, які були започатковані на честь Марії Руденко. Перше Всеукраїнське свято витинанки, організоване Міністерством культури та обласним центром народної творчості, відбулось у 1993 році. Згодом воно переросло у міжнародне. З великим шануванням відзначали нащадки 100-літній ювілей Марії Руденко у 2015 році. Святкові заходи відбулись у селі Слобода-Яришівська, районному музеї імені Марії Руденко, а також в обласній бібліотеці ім. Тімірязєва у Вінниці.

Із захопленням присутні розповідали про ажурний дивосвіт витинанки, яку відродила із забуття Марія Авксентіївна. Знають і шанують її диво-картинки в Канаді, Польщі, Білорусії, Росії, Болгарії та інших країнах. Навчитися цьому народному мистецтву сьогодні може кожен, хто завітає на майстер-клас до Марії Гоцуляк. У стінах музею імені Марії Руденко постійно проводяться цікаві заходи та засідання мистецького об’єднання «Світлиця».

Неповторно звучала на заході народна пісня, яку понад усе любила Марія Руденко. Радував своїм талантом народний фольклорно-етнографічний ансамблю «Горлиця», у виконанні якого прозвучали пісні «Марія Руденко об’єднала нас», «Ой вербо, вербо». Жіночий вокальний ансамбль «Бронничанка» під керівництвом Галини П’ясецької виконав пісню Михайла Старицького «Ніч яка, місячна, зоряна, ясная». Глядачі із задоволенням слухали пісні та інструментальні композиції у виконанні бандуристки Софії Мельник, юних акордеоністів Івана та Сергія Будзи, дуету Максима Огородніка та Генадія Колядка. Документальний фільм доповнив вечір пам’яті яскравими спалахами з життя подільської Горлиці.

Творча скарбниця видатної майстрині Марії Руденко – то великий скарб,  який в усі часи гідно цінуватимуть нащадки. Якоюсь невидимою магічною силою Марія Авксентіївна досі вчить людей шанувати своє, рідне - народну пісню, традиції та звичаї.

Людмила Колесник