Могилів-Подільська районна державна адміністрація
Офіційний сайт
28 Листопада 2020 р.
Герб України Прапор України Версія сайту для людей з обмеженими можливостями

Історико - географічна довідка району

    Могилів-Подільський район розташований на південному заході Вінницької області, межує з Ямпільським, Чернівецьким, Шаргородським та Муровано-Куриловецьким районами. По течії річки Дністер проходить державний кордон з республікою Молдова, довжина якого складає біля 50км. Території восьми сільських рад межують з Молдовою. Площа району складає 936,5кв.км, за характером рельєфу – хвиляста рівнина, порізана чисельними долинами річок, ярами і балками. Лівими притоками Дністра, що протікають по території району, є річки Лядова, Серебрія, Немія, Дирло, Мурафа та ін. Могилів-Подільщина розташована в зоні лісостепу.

     Місцевість багата на корисні копалини. Є запаси пісковику будівельного, вапняку, трепелю, родовища літографічного каменю, столової води в селах Бронниця, Яруга, Садківці та Юрківці. Площа лісових насаджень складає 13520 га. Переважають широколисті мішані ліси (граб, дуб, ясен, липа, клен).
    На території Могилів-Подільського району є об’єкти природно-заповідного фонду: заказники “Вендичанська дубина”, Грабарівський ландшафтний, Бронницький ботанічний. Пам’яткою садово-паркового мистецтва є Бронницький парк.

    Землі понад Дністром почали заселятись ще у давнину, свідченням тому археологічні знахідки решток поселень трипільської, черняхівської, зарубинецької культур.
    Найдавніший археологічний комплекс на Могилів-Подільщині розташований у Бернашівському мікрорегіоні.
В селі Бернашівка виявлено рештки ранньо-трипільського поселення, також поселення трипільської, черняхівської, зарубинецької культур виявлено в селах Озаринці, Серебрія, Яришів, Юрківці.
Поблизу с.Григорівка в лісі розташоване скіфське городище VI-IV ст. до н.е., аналогічні знахідки виявлено в селах Ломозів та Н.Ольчедаїв.
     Грамота 1450р. вказує на існування с.Іваньківці . З 1595 року тут засновується місто, яке Ярема Могила /власник цих земель/ віддав у посаг за свою дочку. Воєвода Потоцький в честь тестя назвав місто Могилів. Спочатку його, щоб відрізнити від білоруського Могилева назвали Могилів-на-Дністрі, а вже за радянських часів назвали Могилів-Подільський.
У період Визвольної війни українського народу 1648-1654 рр. в Могилеві відбувалися значні події. В 1648 р. сюди підійшли повстанські загони М.Кривоноса і тоді Могилів було звільнено від польської шляхти та запроваджено полковий козацький устрій.
      У січні 1654 р. населення Могилева і козаки Могилівського полку прийняли присягу на вірність Російській державі.
Міська біднота і селяни навколишніх сіл активно підтримували антифеодальне повстання 1768 року, очолюване М.Залізняком та І.Гонтою.
     В 1795 році утворюється Подільська губернія, Могилів ввійшов до складу губернії, як повітовий центр. В цей період починає активно розвиватися землеробство, виноградарство, стають до ладу суконні, шовкові, черепичні мануфактури, винокурні, цукроварні, гуральні, пожвавлюється торгівля.
      В 1881 році починається будівництво залізниці.
      В 1884 році дав першу продукцію Вендичанський цукровий завод, в 1887 році Могилівський чавуноливарний, а в 1902 році – Юрковецький спиртзавод.
      В 1905-1907 рр. відбувались страйки селян і робітників. Протягом 1917-1920 рр. влада у Могилеві змінювалась 18 разів. Край переживав занепад до кінця 20-х років.
     Війна 1941-1945 рр. забрала життя біля 8 тис. могилівчан. Керівниками руху опору були М.Тугушов, В.Горбатюк, А.Обертюк, Я.Нагірняк. До кінця березня 1944 року радянські війська визволили місто і район. Самовідданою працею наслідки війни було подолано.
       Могилів-Подільський район утворений 7 березня 1923 року.
       Зміни в адміністративно-територіальному устрої району відбувались в 1965 і в 1990 роках.
     На сьогодні до складу району входить 53 населених пункти: одне селище і 52 села, які відповідно підпорядковані одній селищній та 27 сільським радам. Районний центр – місто Могилів-Подільський є містом  обласного підпорядкування.
      З Могилів-Подільщиною пов’язані  відомі майстри художнього слова – Михайло Коцюбинський, Михайло Старицький, Олена Пчілка, Іван Глинський, Станіслав Тельнюк, Борис Хандрос; вчені літературознавці - Микола Гудзій, Василь Шубравський; фольклористи - А.Димінський, О.Кривицький, М.Руденко, М.Рябий; російський художник В.Тропінін та самодіяльна художниця О.Леонова.
     В районі є пам’ятки архітектури - Лядівський скельний монастир XI ст., церква в селі Кукавка, побудована за проектом видатного російського художника В.Тропініна, в селі Серебринець –  палац М.Чацького, учасника повстання Г.Костюшка, в селі Бронниця – садиба фельдмаршала П.Вітгенштейна, командуючого другою російською армією в роки війни 1812 р.

  

Державні інформаційні ресурси